"Ruski hljepčić" je nezaobilazno štivo za svakoga tko voli jesti, kuhati, razmišljati i pisati o hrani. Genisovu kulinarsku filozo­fiju krasi isto što i njegov jezik – dubina jednostavnosti, ljepota nepretencioznosti i humor hedonista, a ne asketa. Gusto, jed­nostavno, duboko i smiješno – glavne su odlike Genisova stila

ruski hljepčić, aleksandar genis

Dvije čitatelja koje na poklon od Femine.hr i Naklade Ljevak dobivaju bestseler Aleksandra Genisa "Ruski Hljepčić", su:

ŽELJKA PAVLIčIć, VINKOVCI

MLADENA MARKOBAšIć, ZAGREB

Jesmo li uistinu to što jedemo? Zašto su hrana i seks osuđivane kategorije? Zašto slinimo čitajući Gogolja? Zašto je ruska hra­na kisela, a votka prijeko potrebna? Možemo li naučiti piti kako Bog zapovijeda? U što moramo gledati dok pijemo i u čijem društvu sjedati za stol? Kako je izgledao pirovanje u vrijeme kuge? Tko će, uostalom, pobijediti u napetome dvoboju izme­đu dva tekuća blaga ukrajinske i ruske kuhinje, boršča i ščija?

"Ruski hljepčić" je nezaobilazno štivo za svakoga tko voli jesti, kuhati, razmišljati i pisati o hrani. Genisovu kulinarsku filozo­fiju krasi isto što i njegov jezik – dubina jednostavnosti, ljepota nepretencioznosti i humor hedonista, a ne asketa. Gusto, jed­nostavno, duboko i smiješno – glavne su odlike Genisova stila.

U Kulinarskim putovanjima Genis putuje svijetom znajući jed­nu temeljnu istinu: glad potpiruje putnikovu geografsku zna­tiželju. U Gastronomskim etidama on upućuje na tajne, gotovo filozofske niti, kojima su ljudska duša i želudac povezani u gor­dijski čvor. Crveni kruh virtuozna je refleksija o sovjetskoj civi­lizaciji, odnosno seciranje utrobe sovjetskoga društva, čija se bit krije upravo u marginalnome i jestivome. Kulinarski blog je pak intimni dnevnik kulinarskoga psihoanalitičara koji ne kri­tizira nego nas podučava umijeću ljubavi prema hrani i svijetu koji nas okružuje. Hrana je za Genisa duhovno iskustvo, način spoznaje novoga. U vremenu u kojemu je hrana spektakl, a kuhari dio celebrity kulture, rijetki uspijevaju razumjeti da je hrana moćno spoznajno oružje. Genis ne želi s nama podijeliti tajnu što jesti nego kako to činiti. I kako o hrani promišljati.

O autoru: Aleksandar Genis rođen je 1953. godine u Ru­siji, u Rjazanju. Odrastao je u Rigi, a 1977. go­dine je napustio bivši SSSR i odselio se u New York. Taj kozmopolit, kulturolog, radijski vo­ditelj, kolumnist, književni kritičar i esejist stra­stveno putuje, istražujući raznovrsnost svijeta, o čemu nerijetko i piše. Genis je jedan od naj­plodnijih i najoriginalnijih suvremenih ruskih publicista. Dosad je objavio više od dvadeset knjiga, među kojima kultnu Rusku kuhinju u progonstvu (1987.) u suautorstvu s P. Vajljom, neobičan rječnik Američka abeceda (1994.), lir­sku kulturologiju Babilonska kula (1996.), filo­loški roman Dovlatov i okolina (1999.), zbirku eseja Ivan Petrovič je umro (1999.), književno-he­donističku zbirku Satovi čitanja. Kamasutra bi­bliofila (2013.) i mnoga druga briljantna djela. Genis je također pionir žanra kulinarske proze u Rusiji, a hrvatskome čitateljstvu će biti pred­stavljen zbirkom kulinarskih eseja "Ruski hljepčić" i druga kulinarska putovanja u kojoj je objedinje­na njegova cjelokupna kulinarska „filozofija". 

Reproduciranje i objavljivanje sadržaja bez pisane dozvole portala Femina.hr nije dopušteno! Licencirajte naš sadržaj.