Jednostavni savjeti dr. med. Ksenije Krajine Pokupec pomoći će vam da ublažite dosadne simptome proljetnih alergija i peludnih hunjavica, a biljni preparati koje doktorica sugerira osnažit će vaš imunitet i djelovati protualergijski

Dr. med. Ksenija Krajina Pokupec
Dr. med. Ksenija Krajina Pokupec

Moć ljekovitog bilja

Imunološki sustav funkcionira vrlo precizno, no kod alergične osobe zabunom prepoznaje sićušno i bezazleno zrnce peluda kao neprijatelja/strano tijelo i tada angažira tjelesnu obranu.

Iritantni simptomi

Kod većine osoba alergičnih na pelud, simptomi se javljaju kada je koncentracija peludi u zraku od 200-1000 zrnaca/m3 zraka.

Simptomi su: kašljucanje, kihanje (kihanjem se organizam pokušava riješiti napadača), svrbež i curenje nosa, neprohodan nos uz prisutan nazalni govor, a može se javiti i privremeni gubitak njuha. Oči svrbe, peckaju „žuljaju" i suze, često se javljaju i podočnjaci zbog povećanog dotoka krvi. Temperatura nije izražena, ali se kao komplikacija može razviti alergijska astma uz otežano disanje i tada svakako treba potražiti liječničku pomoć. Sve te simptome zajednički zovemo alergijski rinitis ili peludna hunjavica. Osim toga većina alergičara su i nezadovoljni, letargični, dekoncentrirani, imaju problema sa spavanjem, ali i druženjem s drugim osobama jer ne žele da ih itko vidi u tom stanju.

Alergije se još ne mogu potpuno izliječiti, no dobro odabranom farmakoterapijom provedenom na vrijeme, alergijski odgovor može se smanjiti te tako prorijediti simptome, pa će i nevolje sezonskog alergijskog rinitisa kao najčešćeg oblika alergije iz godine u godinu biti sve slabije izražene.

Klasična terapija provodi se antihistaminicima, kapima za nos koje smanjuju edem sluznice nosa i olakšavaju disanje, antibioticima, u slučaju jačeg kašlja ili otežanog disnja u terapiju se uvode i bronhodilatatori (lijekovi protiv spazma bronha) i ekspektoransi (za iskašljavanje).

 proljetne alergije

Važna pravila:

- držite zatvorene prozore u vrijeme sezone cvatnje
- boravite u klimatiziranom prostoru, s klima uređajem koji je redovito servisiran
- slobodno vrijeme provodite što je moguće više u planinama ili na moru (na visinama iznad 1000 m/nm) jer nema zagađenja i cvatnje
- vjetroviti dani su najgori za alergičare - ostanite kod kuće
- perite kosu svaki dan, a što češće i ruke i lice kako biste odagnali zrnca peludi
- ne sušite odjeću izvan kuće i često mijenjajte jastučnice, redovito usisavajte prašinu
- prije izlaska iz kuće, sluznicu nosa namažite nevenovim uljem
- planirajte svoje aktivnosti ovisno o tome kolika je koncentracija peludi u zraku i za vrijeme najgorih dana izbjegavajte aktivnosti na otvorenom
- koncentracija peludnih zrnaca najviša je ujutro i prijepodne, a najmanja nakon kiše
- česti alergeni su mlijeko i mliječni proizvodi - konzumirajte ih što manje
- preventivno uzimajte veću količinu C vitamina kroz sokove limuna, jabuke i bazge - C vitamin djeluje detoksikacijski i kao antihistaminik te podiže imunitet. Osim toga ima svojstvo da pojačava resorpciju kalcija a time i njegovo djelovanje.
- šumeće tablete kalcija neizostavni su dio terapije peludne hunjavice
- E vitamin iz integralnih žitarica i orašastih plodova te sjemenki uljarica ima antihistaminska i antialergijska svojstva

Fitoterapija koja ublažava simptome alergija 

Sluz iz sljeza obložit će sluznicu dišnih putova, smanjiti iritaciju i kašalj te olakšati iskašljavanje nakupljene sluzi.

Imela i neven su jake imunološke biljke. Potrebno je dnevno popiti litru čaja i uz čaj tinkturu - biljne kapi protiv alergije. Svaki dan u litru čaja dodati 50 kapi s tim da se ta doza kapi s vremenom povećava (ovisno o simptomima, od pacijenta do pacijenta, a doze ovise i o tome radi li se o odrasloj osobi ili djetetu).

U slučaju konjunktivitisa na oči se stavljaju oblozi od hidrolata rimske i germanske kamilice i mirte.

Alfa bisabolol, kamazulen i 1,8 cineol djeluju protuupalno, protualergijski i umirujuće, kao „malo čudo" u rješavanju alergijskih problema kože i očnih vjeđa.

Nos se čisti biljnim kapima na bazi korijena bijelog sljeza - 2 žličice sljeza namočiti preko noći u šalici hladne vode, ujutro ga procijediti i kapati u nos, obilno i što ćešće. Već upaljene nosnice potapkajte rupčićem namočenim u ohlađeni čaj od kamilice i premažite mašću od ljekovitog bilja i propolisa.

Blagotvorne su i inhalacije majčinom dušicom, eukaliptusom ili stolisnikom.

Za vrijeme obroka preporučam i žličicu jabučnog octa u čaši vode, uz dodatak žličice meda.

Dr. Ksenija Krajina Pokupec
Botana fitocentar d.o.o.

Fitoterapija - Aromaterapija - Masaža - Savjeti - Edukacija - Nutricionizam
Konjička 3, Zagreb
Tel: 01/3839-096
Mob: 098/9288-728

Radno vrijeme za informacije, narudžbe i posjete: pon, sri, pet - od 8h do 14h; uto, čet - od 14h do 19h.

SVOJ PRVI DOLAZAK OBAVEZNO PRETHODNO NAJAVITE!

Reproduciranje i objavljivanje sadržaja bez pisane dozvole portala Femina.hr nije dopušteno! Licencirajte naš sadržaj.