U svom dosadašnjem radu s ljekovitim biljkama imala sam puno trudnica, imam ih i sada, i sigurno je da ću ih imati i u budućnosti. I sve imaju ista pitanja koja mi postavljaju: Smijem li ja uzimati biljne čajeve i kapi za svoje tegobe? Hoće li to smetati trudnoći i bebi? Koliko dugo smijem piti čaj? Mogu li piti neki čaj i kapi budući da još dojim? Evo i odgovora!

Dr. med. Ksenija Krajina Pokupec
Dr. med. Ksenija Krajina Pokupec

Moć ljekovitog bilja

U vrijeme trudnoće vrlo su česte bakterijske infekcije kao što su E. Coli, Enterokok, Beta hemolitički streptokok, Ureaplazma... Te bakterije se nasele u uroginekološki trakt i izazivaju upale, bolove, crvenilo sluznice, učestalo mokrenje, peckanje, krv u mokraći, iscjedak iz rodnice, temperaturu... Još je veći problem s E. Coli i Ureaplazmom koje mogu izazvati smrt ploda ili prijevremeni porodaj tj. pobačaj. Stoga savjetujem sve trudnice da piju čaj i kapi kroz cijelu trudnoću. Mogu i trebaju popiti svaki dan jednu litru čaja s 50-100 kapljica tinkture. Po potrebi litru čaja povećamo na dvije litre dnevno. No, ne smiju piti čaj od kadulje, borovice, peršina, žutike...

Naime, u kadulji je eterično ulje s tujonom, u borovici eterično ulje s pinenom, u peršinu s apiolom. Te kemijske supstance su agresivne, izazivaju kontrakcije tj. grčenje maternice i mogu dovesti do pobačaja. Ipak, da se ne uplašite, moram vam objasniti da bi trudnica trebala piti samo npr. kadulju kroz nekoliko mjeseci i to u većim količinama. A da do pobačaja dođe, trebala bi zapravo popiti čisto eterično ulje u kojem je tujon. To sigurno neće napraviti niti jedna trudnica jer eterično ulje neće propisati niti jedan liječnik, ni fitoterapeut, ni homeopat, a zbog groznog i prejakog okusa nitko ga ne bi ni mogao konzumirati.

Dakle, nije problem neka manja količina kadulje, peršina ili borovice i ne trebate se sad uplašiti ako ste pili ili pijete ove biljčice. No, kako nas medicina i farmacija uče, te biljke spadaju u skupinu ABORTIVA i ne propisuju se. U mom čaju ih također nema.

Za trudnice pripremam poseban čaj i biljne kapi na bazi preslice, kamilice, šipka, brusnice, maline, nevena, trpuca, bazge... Ove biljke će djelovati dezinfekcijski, antibakterijski, protuupalno, imunološki i do sada se pokazao kao odličan izbor za liječenje trudnica.

Uvijek savjetujem trudnicu da kaže svom ginekologu što konzumira i da pokaže recepturu, tako da i moji kolege znaju kako će dalje postupiti. Pozitivno je i to što mi mnogi ginekolozi šalju svoje pacijentice jer su svjesni da antibiotici i kemija nisu uvijek baš najbolje rješenje.

trudnicaU prva tri mjeseca trudnoće razvijaju se organi, stvara se kompletno novo biće i ta prva tri mjeseca organogeneze (plod se tada naziva embrio), ja osobno u svojoj trudnoći nisam htjela piti antibiotik i ne savjetujem ni svojim trudnicama. Pila sam dvije litre čaja dnevno i riješila se bakterija. Ne bih ni u ludilu u ta prva tri mjeseca popila kemiju koju su mi propisali.

Sljedeća po učestalosti je infekcija gljivicom CANDIDA ALBICANS. Prisutne mogu biti i druge vrste gljivičnih infekcija, no kandida je najčešće. Stvara osjećaj svrbeža, nelagode, sirasto bijelog iscjedka neugodnog mirisa, crvenilo i edem spolovila, smeta naravno i tijekom odnosa. Smetaju i bakterijske infekcije, a što je još veći problem i vaš partner može ping-pong efektom od vas dobiti i gljivice i bakterije. U tom slučaju liječe se oba partnera. Ovdje ćemo upotrijebiti čaj i kapljice za piće te kremu i kupku protiv kandide.

U čaju ne bi trebalo biti kadulje i imele pa preporučam neven, koprivu, kamilicu, malo lavande i majčine dušice, maslinovog lista, crnog sljeza... Dobro bi nam došao i ružmarin, no on pojačava cikrulaciju, podiže tlak i može kod nekih trudnica dovesti do jače prokrvljenosti maternice pa i krvarenja. Za trudnicu nije ni aloja. Niti ginko. Snažno ih reklamiraju, ali te biljke potiču cirkulaciju i mogu izazvati krvarenje. Stoga se ne smiju uzimati niti prije operarivnih zahvata. Što se trudnica tiče, ne bih preporučila nikakve gelove i kreme na bazi aloje, jer sve što namažete na kožu u vašem krvotoku će biti za 5-7 minuta.

Odlična kupka protiv kandide pripravlja se od vrkute, lavande i hrastove kore. Koristite je kao oblog, koristeći mekane uloške ili kupkom operite spolovilo. Izlijte čaj-kupku u lavor, dodajte još toliko tople vode te kap dvije eteričnog ulja geranija i čajevca koji imaju odlično antimikotično djelovanje.

U slučaju bakterijskih i gljivičnih infekcija može pomoći i pravi, domaći jabučni ocat.

Pomiješajte ga s vodom u omjeru 1:1 i operite spolovilo. Vratit će vašoj sluznici prirodan pH oko 5 i time spriječiti razmnožavanje svih ovdje navedenih beštija.

Trudnice protiv MUČNINE mogu piti čaj od cimeta ili đumbira ili anisa.

Mogu protiv ZATVORA koristiti komorač, lan, kamilicu, šipak, ali ne i krkovinu ili senu jer su to jake biljke, djeluju kao purgativi i mogu kod trudnica izazvati neželjene reakcije.

Za LAKŠI POROĐAJ preporuča se kroz cijelu trudnoću piti čaj od lišća maline i čaj od lišća kupine (osima ako nemate zatvor) te matičnjaka i zobene slame. Njihovi kemijski spojevi se vežu na receptore maternice, opuštaju je, dakle smiruju grčeve i mogući pobačaj.

NAKON POROĐAJA trudnici mogu pripremiti bilo kakav čaj, naravno opet pazeći na činjenicu da je dojilja, da sada doji svoju bebicu, a sve što popije naći ce se i u mlijeku.

Ponekad tu činjenicu iskoristim, pa majci dajem čaj i kapljice, a u stvari kroz njeno mlijeko liječim i pomažem novorođenčetu.

U slučaju jačeg postporođajnog krvarenja pije se tinktura od tormentile-steze i rusomače.

Razrezana ili raspuknuta, pa onda šivana međica, izrazito je bolna. Mažite ju uljem od gospine trave i nevena i kupajte se u čaju od nevena, stolisnika, sljeza i gaveza. Ako je trudnici nezgodna kupka, onda joj od ovih biljaka te shea maslaca i meda, pripremim kremu. Maže se dva puta dnevno, a po potrebi i do pet puta.

Špinat, zelje, šparoge, cikorija, peršin (ali pred kraj trudnoće) te integralni kruh, preporučaju se trudnicama zbog velikog sadržaja folata i cinka.

ljekovite biljke u trudnoći

Upale izazvane HP virusom i CIN (cervikalna intraepitelna neoplazija) trebalo bi riješiti prije trudnoće, no blaže upale se tijekom trudnoće pokrivaju čajem i kapima, koji se piju (neven, bazga, kopriva, hibiskus, menta, malina, stolisnik, troskot) koliko je god potrebno.

Ulje "Mix CIN" inače pripremam za tamponić, no u ovom slučaju načinim ulje duplo manje koncentracije i savjetujem pacijenticama trudnicama da ga samo namazu po spolovilu. To je područje jako dobro prokrvljeno i svi ljekoviti sastojci će za par minuta biti resorbirani u krvotok.

Sve u svemu nameće se zaključak: neke biljke nisu za trudnice, no većina ipak jest.

Budite u stručnim rukama i svoju fitoterapiju tj. propisani čaj i kapi koristite kroz cijelu trudnoću. Vidjela sam da to daje najbolje rezultate, a bebice se rađaju i prolaze kroz čist porođajni kanal, u kojem više nema bakterija, gljivica, virusa...

Drage moje buduće mame, želim vam što zdraviju trudnoću, što lakši porođaj, puno mlijeka te svakako zdravo novorođenče.

Dr. Ksenija Krajina Pokupec
Botana fitocentar d.o.o.
Fitoterapija - Aromaterapija - Masaža - Savjeti - Edukacija - Nutricionizam
Konjička 3, Zagreb
Tel: 01/3839-096
Mob: 098/9288-728
e-mail: botana.zg@gmail.com

Radno vrijeme za informacije, narudžbe i posjete: pon, sri, pet - od 8h do 14h; uto, čet - od 14h do 19h.

Reproduciranje i objavljivanje sadržaja bez pisane dozvole portala Femina.hr nije dopušteno! Licencirajte naš sadržaj.