Dr. med. Ksenija Krajina Pokupec vodi vas, korak po korak, kroz cjelovitu terapiju protiv ambrozije i peludnih alergija. Jednostavni savjeti pomoći će vam da ublažite dosadne simptome, a biljni čajevi i sirupi osnažit će vaš imunitet i djelovati protualergijski

Dr. med. Ksenija Krajina Pokupec
Dr. med. Ksenija Krajina Pokupec

Moć ljekovitog bilja

zena boluje od alergijeAlergija je pretjerana reakcija imunološkog sustava na svakodnevne bezazlene tvari koje kod većine ljudi ne uzrokuju nikakve simptome. Ta pretjerana reakcija rezultat je borbe koja se u organizmu vodi između obrambenih stanica imunološkog sustava i oku nevidljivih, ali opakih zrnaca peluda ambrozije.

Imunološki sustav funkcionira vrlo precizno, no u ovom slučaju kod alergične osobe zabunom prepoznaje sićušno i bezazleno zrnce peluda kao neprijatelja/strano tijelo i tada angažira tjelesnu obranu.

Zločesti i dosadni simptomi

Kod većine osoba alergičnih na pelud ambrozije simptomi se javljaju kada je koncentracija peludi u zraku od 200-1000 zrnaca/m3 zraka. Javlja se kašljucanje, kihanje (kihanjem se organizam poušava riješiti napadača), svrbež i curenje nosa, neprohodan nos uz prisutan nazalni govor, a može se javiti i privremeni gubitak njuha. Oči svrbe, peckaju „žuljaju" i suze, često se javljaju i podočnjaci zbog povećanog dotoka krvi. Temperatura nije izražena, ali se kao komplikacija može razviti alergijska astma uz otežano disanje i tada svakako treba potražiti liječničku pomoć. Sve te simptome zajednički zovemo alergijski rinitis ili peludna hunjavica. Osim toga većina alergičara su i nezadovoljni, letargični, dekoncentrirani, imaju problema sa spavanjem, ali i druženjem s drugim osobama jer ne žele da ih itko vidi u tom stanju.

Na žalost, alergije se još ne mogu potpuno izliječiti, no dobro odabranom farmakoterapijom provedenom na vrijeme, alergijski odgovor može se smanjiti te tako prorijediti simptome, pa će i nevolje sezonskog alergijskog rinitisa kao najčešćeg oblika alergije iz godine u godinu biti sve slabije izražene.

I dok nevidljivi neprijatelj dolazi, a mi nemamo načina spriječiti njegov napad, ipak možemo i moramo poduzeti neke druge korake. Provodi se terapija antihistaminicima, kapima za nos koje smanjuju edem sluznice nosa i olakšavaju disanje, antibioticima, u slučaju jačeg kašlja ili otežanog disnja u terapiju se uvode i bronhodilatatori (lijekovi protiv spazma bronha) i ekspektoransi (za iskašljavanje). 

Nevolja na krilima vjetra

AMBROSIA ARTEMISIIFOLIA L.- obični limundžik, pelinolisna ambrozija - samonikla je biljka visine oko 1,5 m, porijeklom iz Sjeverne Amerike koja je u 19 st. kao slijepi putnik stigla brodovima i sada predstavlja glavni korov uz pruge, ceste, putove, potoke i rijeke, na nekultiviranim mjestima i gradilištima. Migrira brzinom od 6-20 km godišnje. Niče sredinom travnja, cvjeta od srpnja do prvog snijega (ili mraza) pa se mnogima smrkne jer dolaskom ljeta počinju njihove nevolje s malim žutim zrncima ambrozije. 

Peludna zrnca ambrozije ne samo što su mnogobrojna nego su i izuzetno lagana te na krilima vjetra mogu putovati i do 300 kilometara. Alergije posljednjih desetljeća pokazuju trend porasta,a zbog svega navedenog alergija na ambroziju predstavlja sve veći i zdravstveni i gospodarski problem.

ambrozijaOlakšanje - 12 korisnih pravila:

- držite zatvorene prozore u vrijeme sezone cvatnje

- slobodno vrijeme provodite što je moguće više u planinama ili na moru (na visinama iznad 1000 m/nm) jer nema zagađenja i cvatnje

- vjetroviti dani su najgori za alergičare - ostanite kod kuće

- perite kosu svaki dan, a što češće i ruke

- ne sušite odjeću izvan kuće i često mijenjajte jastučnice, redovito usisavajte prašinu

- prije izlaska iz kuće, sluznicu nosa namažite nevenovim uljem

- planirajte svoje aktivnosti ovisno o tome kolika je koncentracija peludi u zraku i za vrijeme najgorih dana izbjegavajte aktivnosti na otvorenom.

- mlade biljke ambrozije treba plijeviti s korijenom u travnju ili svibnju ili kod košnje velikih površina, kositi 5 cm iznad tla

- koncentracija peludnih zrnaca najviša je ujutro i prijepodne a najmanja nakon kiše

- česti alergeni su mlijeko i mliječni proizvodi - konzumirajte ih što manje

- preventivno uzimajte veću količinu C vitamina kroz sokove limuna, jabuke i bazge - C vitamin djeluje detoksikacijski i kao antihistaminik te podiže imunitet. Osim toga ima svojstvo da pojačava resorpciju kalcija a time i njegovo djelovanje .Šumeće tablete kalcija neizostavni su dio terapije peludne hunjavice

- E vitamin iz integralnih žitarica i orašastih plodova te sjemenki uljarica ima antihistaminska i antialergijska svojstva .Tako zdrava prehrana pomaže u smanjenju alergijskih simptoma

Fitoterapija
biljni caj
Na osnovi mojih dugogodišnjih rezultata i povratnih informacija od mojih pacijenata mogu vam s punom odgovornošču preporučiti čaj od koprive, kamilice, bazge, sljeza, imele ili nevena, šipka i hibiskusa. Te ljekovite biljke potiču obrambene snage organizma i čiste tijelo znojenjem te ga oslobađaju viška toksina, djeluju protuupalno i protualergijski, obogaćuju naš organizam C vitaminom i flavonoidima .

Sluz iz sljeza obložit će sluznicu dišnih putova, smanjiti iritaciju i kašalj te olakšati iskašljavanje nakupljene sluzi. Imela i neven su jake imunološke biljke. Potrebno je dnevno popiti litru čaja i uz čaj tinkturu - biljne kapi protiv alergije. Svaki dan u litru čaja dodati 50 kapi s tim da se ta doza kapi s vremenom povećava (ovisno o simptomima, od pacijenta do pacijenta, a doze ovise i o tome radi li se o odrasloj osobi ili djetetu).

U slučaju konjunktivitisa na oči se stavljaju oblozi od hidrolata rimske i germanske kamilice i mirte. Alfa bisabolol, kamazulen i 1,8 cineol djeluju protuupalno, protualergijski i umirujuće, kao „malo čudo" u rješavanju alergijskih problema kože i očnih vjeđa.

Nos se čisti biljnim kapima na bazi korijena bijelog sljeza - 2 žličice sljeza namočiti preko noći u šalici hladne vode, ujutro ga procijediti i kapati u nos, obilno i što ćešće. Već upaljene nosnice potapkajte rupčićem namočenim u ohlađeni čaj od kamilice i premažite mašću od ljekovitog bilja i propolisa. Blagotvorne su i inhalacije majčinom dušicom, eukaliptusom ili stolisnikom.

Za vrijeme obroka preporučam i žličicu jabučnog octa u čaši vode, uz dodatak žličice meda.

ČAJ PROTIV ALERGIJE:


Plod šipka 20g
Cvijet lipe 15g
Cvijet bazge 15g
Majčina dušica 10g
Cvijet kamilice 10g
Plod anisa 10g
List metvice paprene 10g
Cvijet nevena 5g
Cvijet crnog sljeza 5g

Priprema: na litru hladne vode dodati 2 jušne žlice čaja, kad zakuha neka lagano vrije 1 minutu, staviti na stranu 5 minuta i procijediti. Pripremljeni čaj popiti kroz dan. Ovo je jedna od mogućih receptura za čaj. Recepturu s vremenom mijenjam i pojačavam te osobno prilagođavam svakom pacijentu jer je svaka osoba individua za sebe sa svojim specifičnim simptomima. Nakon razgovora, uzete anamneze i uvida u liječničke nalaze, odlučujem koje ću ljekovite biljke i u kojoj dozi upotrijebiti u terapiji.

SIRUP OD ANISA:

1 žličica usitnjenog sjemena anisa
3 dl čaja od kamilice
6 dl meda
C vitamin u prahu

Vrućim čajem od kamilice preliti anis i med, dobro promiješati dok se sve ne ujednači i poveže. Na vrh noža dodajte C vitamin. Spremite sirup u čistu bocu i u hladnjak. U slučaju težih oblika alergije, kašlja i težeg disanja (alergijska astma), koristite sirup svaka dva sata po 1 čajnu žličicu.

Pacijenti s problemima alergije na ambroziju, trebaju terapiju započeti na vrijeme a to znači na jesen, da se organizam stigne pripremiti za sljedeću sezonu alergija. I zapamtite - ljekovite biljke djeluju polako, ali sigurno i bez štetnih nuspojava i komplikacija koje su gotovo neizbježne kod kemijski sintetiziranih lijekova.

Dr. med. Ksenija Krajina Pokupec
Botana, specijalizirana trgovina čajeva i biljnih proizvoda
Fitoterapija - savjetovalište - dijetalna prehrana
Konjička 3, Zagreb
Tel: 01/3839-096
Mob: 098/9288-728

Reproduciranje i objavljivanje sadržaja bez pisane dozvole portala Femina.hr nije dopušteno! Licencirajte naš sadržaj.