Ove godine Orašar je zaštitni znak zagrebačkog adventa i njegove vesele figurice pozdravljaju nas  po cijelom gradu. No, jedno od najljepših mjesta koje je oživjelo pravu priču o Orašaru jest Muzej za umjetnost i obrt. Mi smo ga posjetili s gospođom Alis Marić i brendom FREYWILLE, čijeg živopisnog Orašara također možete vidjeti u sklopu postava, te se uvjerili kako je jedna bajka, opisana kroz sva umjetnička polja, postala neiscrpan izvor nadahnuća malima i velikima

orasar freywille

Daleke 1816.godine u Berlinu je objavljena fantastična priča Orašar i kralj miševa. Vjerujemo da njezin autor Ernst Theodor Amadeus Hoffman nije ni sanjao kako će stotinama godina kasnije ova prelijepa bajka postati izvor inspiracije za sve uzraste te postati globalno prepoznatljiv simbol Božića.

orasar freywille

Iako se u originalnoj priči isprepliću elementi strave i fantazije, danas u nama budi isključivo djetinju radost i potiče maštu zahvaljujući slobodnom prijevodu Alexandra Dumasa koji je poslužio kao libreto za balet Orašar. Glazbu za balet je skladao veliki Petar Iljič Čajkovski, dok je koreografiju potpisao Marius Petipa.

orasar freywille

Od praizvedbe 18. prosinca 1892. godine na pozornici Marijanskog kazališta u Sankt Peterburgu, pa do danas balet Orašar (originalno Ščelkunčik) ostaje najizvođeniji balet na velikim kazališnim pozornicama diljem svijeta.

orasar freywille

Bajkovite scene iz baleta Orašar u Muzeju za umjetnost i obrt poput Badnje večeri, Klarinog sna o borbi miševa i vojnika, Snježnog kraljevstva, Valcera cvijeća i Kraljevstva slatkiša oživljene su u raskošnoj scenografiji i prelijepim baletnim kostimima iz fundusa Muzeja i Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

orasar freywille

Svaki od pomno odabranih izložaka ima i dublje značenje. Primjerice, scena s nizom trošnih baletnih papučica – špica odaje počast svim balerinama i koji prelaze granice vlastite fizičke boli kako bi "živjeli baletnu umjetnost“ te gledateljima omogućili da uživaju u njihovim jedinstvenim plesnim pokretima.

orasar freywille

Svaka iduća scena poziva na otkrivanje manje poznatih činjenica, i o bajci i o baletu Orašar, a cijela kompozicija navodi na zaključak kako božićna atmosfera dolazi iz trenutaka koji svjetlucaju posebnim sjajem, a to su oni koje dijelimo s najmilijima u toplini obiteljskog doma, gdje djedovi i bake čitaju priče unucima, a sam čin darivanja ima simboličnu vrijednost.

orasar freywille

Kako je primijetila Alis Marić, poznata po svom blogu Čitaj knjigu, MUO je jedna od rijetkih lokacija Adventa gdje će se zabaviti cijela obitelj. Originalna ideja s kojom je zaokružena cijela priča o Orašaru je dječji Orašar Escape Room, a tu su i kreativne igraonice, kutak za čitanje slikovnica i igranje igre memory s likovima iz baleta Orašar. Program Orašar Escape Room ostaje otvoren do 19. 01. 2020.

orasar freywille

 

Reproduciranje i objavljivanje sadržaja bez pisane dozvole portala Femina.hr nije dopušteno! Licencirajte naš sadržaj.