Za mnoge, izraz "orgazmi u snu" može prizvati sjećanja na adolescenciju i neugodne lekcije o "mokrim snovima" na satu biologije. No, evo u čemu je stvar - noćni orgazmi nisu ograničeni samo na pubertet. Oni su prirodna, normalna pojava koja se može nastaviti u odrasloj dobi, pogađajući muškarce i žene.

lelo_orgazam_cijela

Unatoč tome što su prilično česti, orgazmi u snu kod odraslih i dalje su slabo istraženi i rijetko se o njima otvoreno govori. Zato je LELO odlučio rasvijetliti ovu pojavu, s ciljem boljeg razumijevanja i poticanja otvorenijeg pristupa ljudskoj seksualnosti.

Što su orgazmi u snu?

Orgazmi u snu, poznati i kao noćni orgazmi, spontani su orgazmi koji se događaju tijekom sna, bez fizičke stimulacije. Kod muškaraca su često povezani s ejakulacijom ("mokri snovi"), no žene ih također doživljavaju, sa ili bez vanjskih fizičkih znakova. Za razliku od orgazama koji nastaju tijekom seksualnih aktivnosti u budnom stanju, orgazmi u snu proizlaze iz unutarnjih procesa u tijelu i mozgu, što ih čini posebnim uvidom u naše prirodne seksualne ritmove.

Neurologija noćnog uzbuđenja

Noćni orgazam prvenstveno se događa tijekom REM (rapid eye movement) faze sna. REM je faza sna obilježena intenzivnom moždanom aktivnošću, živopisnim snovima i fiziološkim promjenama, uključujući pojačan protok krvi u genitalije. Kod muškaraca se to manifestira kao noćna tumescencija penisa (NPT), poznatija kao jutarnja erekcija, dok kod žena uključuje oticanje klitorisa i vagine. U toj fazi spavanja, limbički sustav mozga, odgovoran za emocije, sjećanja i uzbuđenje, postaje vrlo aktivan, dok se prefrontalni korteks, koji upravlja racionalnim razmišljanjem i društvenim inhibicijama, povlači se u pozadinu. Ovaj neuronski koktel stvara savršene uvjete za erotske snove i povremeno, orgazmički odgovor.

Koliko su česti orgazmi u snu kod odraslih?

Iako se noćni orgazmi češće povezuju s tinejdžerskim godinama zbog pojačane hormonske aktivnosti, brojna istraživanja pokazuju da ih doživljavaju i odrasli, iako s različitom učestalošću. Istraživanja pokazuju da je oko 37 % žena i 83 % muškaraca izjavilo da su barem jednom doživjeli orgazam u snu. Ipak, učestalost varira među pojedincima, a na nju utječu faktori poput stresa, kvalitete sna i seksualne aktivnosti.
Zanimljivo je da se ženski noćni orgazmi često ne prijavljuju dovoljno zbog društvenih stigmi i manjka očitih fizičkih dokaza u usporedbi s iskustvima muškaraca. Normaliziranje razgovora o ovoj temi može pomoći svima da prihvate ovaj prirodni aspekt svoje seksualnosti.

Zašto su orgazmi u snu važni?

Orgazmi u snu nisu samo zanimljiva biološka pojava - oni su ujedno i uvid u prirodne ritmove našeg tijela.
Evo nekoliko razloga zašto ih vrijedi razumjeti:
Pokazatelj seksualnog zdravlja: Redovito noćno uzbuđenje odražava zdrav živčani i krvožilni sustav.
Prirodno održavanje: Orgazmi u snu mogu biti način na koji tijelo održava seksualne sustave aktivnima i osjetljivima, čak i u razdobljima kada svjesna seksualna aktivnost nije prisutna.
Povezanost uma i tijela: Ovi orgazmi naglašavaju duboku povezanost fizioloških i psiholoških aspekata uzbuđenja.

Razbijanje mitova i rušenje tabua

Uobičajena je zabluda da noćni orgazmi ukazuju na nezadovoljene seksualne potrebe ili potisnute želje. Iako erotski snovi mogu pratiti orgazme u snu, fiziološki odgovor često nastaje bez izraženog seksualnog sadržaja. To je samo način na koji tijelo održava seksualnu funkciju i vitalnost, a ne komentar na vaš život tijekom budnog stanja. Orgazam u snu je podsjetnik na izvanrednu sposobnost tijela za užitak - fenomen koji nadmašuje svjesnu kontrolu i naglašava složenu interakciju biologije i moždane aktivnosti. Bilo da ste ga iskusili ili vas samo zanima, budite svjesni da su ovi noćni događaji svjedočanstvo ljepote i složenosti ljudske seksualnosti.
Slatki snovi - a možda i slatki osjećaji čekaju.

Reproduciranje i objavljivanje sadržaja bez pisane dozvole portala Femina.hr nije dopušteno! Licencirajte naš sadržaj.