Ovog prosinca Gornjim gradom Zagrebom širi se prisna blagdanska atmosfera - u gornjogradska dvorišta unosimo čaroliju Adventa! Nakon opetovanih zahtjeva i mnogobrojnih upita, Dvorišta - to "najzabavnije događanje u gradu" (Jutarnji list) - od sada dočekuje brojne posjetitelje i u novom Adventskom izdanju!

dvorista advent 2016

Od subote 3.12. do petka 23.12. pozitivna atmosfera Adventa u Zagrebu širi se i na dvorišta Gornjega grada. Prvog dana manifestacije, u subotu 3.12. Dvorišta se otvaraju u 17:00 sati. Do petka 23.12. Dvorišta su otvorena svakim danom od 17:00 do 23:00, a IZNIMNO U SUBOTU 10.12. i 17.12. već od 10:00 do 23:00 sata.

Brojne prijatelje Dvorišta ugošćujemo na čak pet lokacija. Očekuju nas neki već dobro poznati i omiljeni prostori poput dvorišta Palače Balbi (Staroslavenski institut) u Demetrovoj 11 ili privatnog dvorišta obitelji Milovac u Opatičkoj 19. No tu su i čak tri noviteta: atrij Muzeja grada Zagreba u Opatičkoj 20-22, atrij Palače Amadé (Hrvatski prirodoslovni muzej) u Demetrovoj 1 te dvorište Palače Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch (Hrvatski povijesni muzej) u Matoševoj 9.

Skrivena u zimskoj idili Gornjega grada, adventski ukrašena, topla, intimna i romantična, natopljena mirisima i okusima zime, cimetom, klinčićima i kuhanim vinom, rakijama i malim slatkim zalogajima, ispunjena zvucima božićnih napjeva i živim svirkama, s puno zabave, dobrih želja i veselja - Dvorišta u blagdanskom izdanju nude sasvim poseban, drukčiji i intiman doživljaj Adventa kakav još niste doživjeli!

U skladu sa sloganom, svako dvorište u sklopu manifestacije pričat će ovog prosinca svoju jednu i jedinstvenu božićnu priču postajući idealno mjesto za zabavu i druženje. Za svakog će se tu naći ponešto zbog čega su Dvorišta i prepoznata kao "najbolja urbana zabava" i "projekt s dušom", stoga: Obucite svoje najtoplije čizmice i navucite omiljene vunene rukavice, a Dvorišta će se pobrinuti za sve ostalo... Dođite do Gornjeg grada - I zajedno ispričajmo najljepšu božićnu priču u Dvorištima!

dvorista advent 2016

LOKALITETI DVORIŠTA: Sjeverni dio Gornjeg grada

Dvorište Palače Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch (Hrvatski povijesni muzej), Matoševa 9
Reprezentativna palača, rijetko lijep primjer plemićke stambene arhitekture druge polovice 18. stoljeća, nazivana prema njenim vlasnicima, plemićkim obiteljima Vojković, Oršić, Kulmer i Rauch. Mjesto okupljanja zagrebačkog visokog društva, s velikom dvoranom u kojoj su se održavale elitne zabave, plesovi i kazališne predstave. Od 1931. do 1959. sjedište zagrebačkih gradonačelnika, a potom Hrvatskog povijesnog muzeja.

Atrij Palače Amadé (Hrvatski prirodoslovni muzej), Demetrova 1
Palača s prostranim atrijem i dvoranom u kojoj je početkom 19. stoljeća započeo kazališni život u Zagrebu, nazvano "Amadéovo" prema njegovu vlasniku grofu Antunu Amadéu de Varkonyju. Nakon što se 1835. kazališni život preselio u Stankovićevo kazalište na Markovu trgu, zgrada je nekoliko godina bila stjecište mađarona, potom zgrada državnog računovodstva sa slastičarnicom i kavanom u prizemlju, a od 1868. dom Hrvatskog prirodoslovnog muzeja.

Dvorište Palače Balbi (Staroslavenski institut), Demetrova 11
Staroslavenski institut, barokna palača i dvorište s jedinim sačuvanim bunarom na Gornjem gradu, među starim Zagrepčanima poznata i kao Balbičina palača nazvana po barunici Korneliji Balbi koja je bila njena zadnja privatna vlasnica, u kojoj je u brojnim trenutcima slobodnoga vremena vezla najljepše ukrašena veziva koja se i danas čuvaju u obližnjem Muzeju grada Zagreba.

Atrij Muzeja grada Zagreba, Opatička 20-22
Više od stoljeća i pol opatički samostan reda sv. Klare po kojem je ulica i dobila naziv Opatička, u kojem su tada boravile pripadnice najuglednijih hrvatskih plemićkih obitelji. Potom kazalište, pa vojarna, poštanski ured te financijska uprava s državnom blagajnom, od 1947. dom Muzeja grada Zagreba s prostranim atrijem i najstarijom sunčanom zidnom urom u Zagrebu.

Privatno dvorište obitelji Milovac, Opatička 19
Lokacija na kojoj je rođen skladatelj i violončelist Rudolf Matz, na kojoj je živjela velika ljubav slavnog hrvatskog skladatelja Vatroslava Lisinskog Hedviga Ban te na kojoj je prema legendi nastala prva hrvatska opera Ljubav i zloba.

Radno vrijeme manifestacije
Subota 3.12. otvorenje - 17:00 - 23:00
Do petka 23.12. svakim danom - 17:00 - 23:00
IZNIMNO SUBOTAMA 10.12. i 17.12. - 10:00 - 23:00

Reproduciranje i objavljivanje sadržaja bez pisane dozvole portala Femina.hr nije dopušteno! Licencirajte naš sadržaj.