Ulje sjemenki grožđa dobiva se iz sjemenki. Rafinirano ulje je zlatno-zelene boje, bez mirisa, brzo se upija i ne ostavlja masan trag na koži. S obzirom da je bogato vitaminima, mineralima te važnom linolnom kiselinom, osnažuje stanice kože i potiče hidrataciju. Blago napinje kožu i tonira je

ulje sjemenki grozdja

Grožđe su uzgajali naši preci već prije 6000 godina na Bliskom istoku. Danas poznajemo mnogo različitih vrsta i sorti, od kojih dobivamo razne proizvode, a najpoznatija su vina, sokovi, grožđice, ocat...

No grožđe i ulje sjemenki grožđa koristi se često i u kozmetičkoj industriji zbog bogatstva sastojaka i fine teksture i to u kremama, losionima, sredstvima za čišćenje lica, balzamima... U aromaterapiji koristimo ulje sjemenki grožđa, ali i svježe bobice.

Ulje sjemenki grožđa dobiva se iz sjemenki. Rafinirano ulje je zlatno-zelene boje, bez mirisa, brzo se upija i ne ostavlja masan trag na koži. S obzirom da je bogato vitaminima, mineralima te važnom linolnom kiselinom, osnažuje stanice kože i potiče hidrataciju. Blago napinje kožu i tonira je.

Ovo ulje odlično je za njegu svih tipova kože, a posebno za osjetljivu, dehidriranu i masnu. Koristi se kod problematične kože te kod akni.

Ovo ulje ćete obožavati jer ostavlja prekrasan satenski osjećaj na koži i može se koristiti na razne načine. Evo nekoliko primjera:

BALZAM ZA USNE: 1 čajnu žlicu kokos maslaca otopite, umiješajte 1/2 žličice meda, 1/2 žlice ulja sjemenki grožđa i 5 kapi eteričnog ulja mandarine. Prebacite u čistu posudu s poklopcem.

NJEGA MASNE KOŽE: za njegu masne kože ulje sjemenki grožđa dobro je kombinirati s uljem lješnjaka. Za raliku od sjemenki grožđa ovo ulje ima snažan, slatkast orašasti miris, no ako vam je miris preintenzivan koristite veći omjer ulja sjemenki grožđa.

U 1 žlicu ulja sjemenki grožđa dodajte 1 žlicu ulja lješnjaka, 4 kapi palmarose i 3 kapi lavande širokolisne. Mješavina će blago napeti kožu, navlažiti je, regulirati sebum, te potaknuti obnovu stanica.

AKNE: u 2 žlice ulja sjemenki grožđa i lješnjaka dodajte 4 kapi eukaliptusa dives, 8 kapi palmarose i 5 kapi niaulija. Kombinirajte s hidrolatom hamamelise ili čajevca.

PILING ZA TIJELO: u usitnjene komadiće kore naranče, dodajte zdrobljene sjemenke grožđa (bez kožice), te 1 žlicu kokosovog maslaca (ako je toplo otopit će se i na sobnoj temperaturi), te ukupno 5 kapi lavande prave. Blagi piling nježno utrljajte, odstranit će stare stanice kože, tonirati je i potaknuti obnovu. Želite li malo jači piling dodajte zobeno brašno ili šećer.

STRES I NERVOZA: u 1 žlicu ulja sjemenki grožda dodajte 5 kapi bergamota i 5 kapi rimske kamilice, nanesite na područje želuca. Udišite par minuta.

LOŠ IMUNITET: kad osjetite da vas hvata prehlada broz ćete djelovati tako da naneste ulja na stopla. U 1 žlicu ulja sjemenki grožđa dodajte 10 kapi niaulija. Djelovat će kao prevencija, te ojačati imunitet.

(PRE)NJEŽNA KOSA: ulje sjemenki grožđa možemo utljati u tjeme i ostaviti da stoji 45 minuta. Zamotati u topao ručnik. Jača kosu, potiče sjaj.

Gastro ideje: ako je vrhunske kvalitete ulje sjemenki grožđa možemo koristiti u kulinarstvu, baš kao što ga koriste i Francuzi. Dozvolite svojoj kreativnosti istraživanje kombinacija: od raznih sireva poškropljenih s malo ulja i kojim orahom, do fine putar salate obogaćane sa sjemenkama nara, par listića parmezana i sve začinjeno s uljem sjemenki grožđa... Ugodno vam eksperimentiranje.

Klara Benko, obiteljski aromateraput
Centar za masažu i promociju zdravlja Penso Positivo
MoFit fitness club
www.mofit.hr

Reproduciranje i objavljivanje sadržaja bez pisane dozvole portala Femina.hr nije dopušteno! Licencirajte naš sadržaj.