U Hrvatskoj su organizatori modnih projekata, očigledno, postali opsjednuti željom da modu (koju, ruku na srce, mnogi smatraju komercijalnom trivijalnošću s natruhama velikih ideja), neprestano sparuju s umjetnošću. Kako je kod nas, nažalost, forma (upakiravanje), najčešće snažnija od sadržaja, to se radi tako da se modni događaj smjesti u – umjetnički prostor. Kada je u trendu bio MSU, onda su se modni eventi odvijali tamo, a sada, kada je u trendu Kličkova Lauba, onda se to odvija u – Laubi. No, je li to dovoljno da modni event prozovemo konceptom koji promišlja dijalog mode i umjetnosti?
Impozantnu Chanel kampanju za proljeće 2012. snimio je Karl Lagerfeld - tanka je granica između modne i umjetničke fotografije. Dapače, granica je čak nevidljiva
Moda i umjetnost se vole. To svi znamo – mnogi doista veliki svjetski modni fotografi, kreatori, performeri, konceptualci i ini kreativci koji tako zdušno rade velike modne projekte – doista jesu umjetnici. I obrnuto, katkada se umjetnici okušaju u modnom izričaju. S obje strane, dijalog mode i umjetnosti je više ili manje uspješan ovisno o talentu, idejama, promišljanjima pojedinaca i timova koji rade na realizaciji konkretnih ideja… Je li npr. Karl Lagerfeld multitalentirani umjetnik ili inteligentni biznismen s ogromnim smislom za estetiku i odijevanje? Je li Coco Chanel bila umjetnica u jednakoj mjeri kao npr. Frida Kahlo? Kamo smjestiti Johna Gallianoa? Alexandera McQueena? Je li Richard Avedon „samo“ modni fotograf?
Treba li sve te velike genije uopće svrstavati u ladice ili im lijepiti klišeizirane etikete? Jesu li oni, dakle, umjetnici? Primijenjeni umjetnici? Vrhunski majstori zanata?
Jesu li John Galliano i Damien Hirst u istoj „ladici“?
Većina bi rekla da jesu umjetnici, ali nemalo je i onih koji će na modne dizajnere i modne fotografe odmahnuti glavom i reći – ma kakva umjetnost? Primijenjena možda da – sve su to „samo“ vrhunski majstori zanata. Niti je Christian Dior Francis Bacon, niti je John Galliano Damien Hirst, niti je Herb Ritts Henri Cartier-Bresson. To je pitanje koje će zapravo vječito ostati visjeti u zraku jer su pojmovi o kojima se radi tako prokleto rastezljivi.
Na promišljanje o ovoj temi nagnala nas je obavijest za medije kako će se ove godine velika modna manifestacija Cro A Porter, osim u carstvu komercijale – Westgate Shopping Cityju, održavati i u zagrebačkoj Laubi, tako poetično nazvanoj - Kući za ljude i umjetnost. Svakako, u Hrvatskoj su organizatori modnih projekata, očigledno, postali opsjednuti željom da modu, koju, ruku na srce, mnogi smatraju komercijalnom trivijalnošću s natruhama velikih ideja, neprestano sparuju s umjetnošću.
Forma jača od sadržaja
No kako je kod nas, nažalost, forma (čitaj – upakiravanje), najčešće snažnija od sadržaja, to se radi tako da se modni događaj smjesti u – umjetnički prostor. Kada je u trendu bio MSU, onda su se modni eventi odvijali tamo, a sada, kada je u trendu Kličkova Lauba, onda se to odvija u – Laubi. No, je li to dosta da modni event prozovemo konceptom koji promišlja dijalog mode i umjetnosti?
Prije nekoliko sezona poznati domaći modni community Fashion.hr održao je (ako nas pamćenje služi), dva svoja eventa u Muzeju suvremene umjetnosti, prezentirajući čitavo događanje kao „dijalog“ umjetnosti i mode. Ruku na srce i uz dužno poštovanje, bile su to „samo“ modne revije čija je pista bila smještena u (ispred/iza) zagrebačkog MSU-a. Suštinski nije bilo nikakvih pratećih sadržaja koji bi opravdali tendenciozno najavljivanje eventa kao koncepta koji propituje tanku liniju između mode i umjetnosti.
Oprezni smo stoga i ponešto sumnjičavi (temeljem, dakle, prethodnih iskustva), što ovogodišnji Cro A Porter, nazvan „Duality“, čini se ponavlja koncept Fashion.hr-a – posvećuje se dijalogu mode i umjetnosti.
„Cro A Porter će ove sezone pokušati razjasniti sveprisutni trend u modi - koji su to odjevni predmeti koji zaslužuju status muzejskog eksponata, a koje kreacije služe komercijalnoj i svakodnevnoj upotrebi, tko su dizajneri, a tko umjetnici i gdje je uopće granica između mode i umjetnosti. Simbioza između mode i umjetnosti uvijek se odvija na dvosmjernom kolosijeku. Modni dizajn zadire u sferu umjetnosti, no i umjetnost često koristi elemente mode te upravo stoga ne iznenađuje suradnja sa Kućom za ljude i umjetnost – LAUBA, koja će najzornije prikazati kako Cro A Porter ove sezone nosi lice umjetnosti.“, stoji u priopćenju za medije koje najavljuje Cro A Porter.
Dekoltei u prvom redu
Doista se uvijek veselimo novim kolekcijama domaćih dizajnerskih imena, s radošću pratimo impozantne karijere mnogih od njih, ali smo oprezni s konceptima koji se, često tendenciozno, „upakiravaju“ u nešto što naprosto nisu – suštinski promišljena, analitička, slojevita, stručna i dobro razrađena događanja koja bi zapravo doista bila odraz onoga što se najavljuje – simbioze mode i umjetnosti.
Ako će Cro A Porter predstavljati tri dana modnih revija sa zvjezdanim dekolteima u prvim redovima, pokojom izložbom (kako bi se zadovoljila etiketa „dijalog mode i umjetnosti“) te ako će se sve svesti na to što Maja Šuput misli o novoj kolekciji Juraja Zigmana, onda nam koncept „dešifriranje tanke linije između umjetnosti i mode“ neće biti suviše uvjerljiv.
Devetnaesti po redu Cro A Porter održat će se od 21. do 24. ožujka 2012.
19. Cro A Porter duality - kampanja:
Fotografija/ post produkcija: Marko Grubišić
Kreativno vodstvo: Viktor Drago
Šminka: Saša Joković
Frizura: Ruža institut
Model: Tatjana Šarić –TaliaModel/Colors
beba
@16.02.2012. 12:12 0Eeee... stvarno odličan tekst!!!!! I laicima je, nakon što ga se pročita, sve jasno...
Minimojka
@16.02.2012. 12:19 6Kako god se sve to upakirava, to je čista komercijala. Bila sam dosta na tim revijama, u Hrvatskoj su stvarno loše organizirane, čisti kaos, plus revije zbilja nisu bog zna šta, osim časnih iznimaka. Moda je krasna stvar, sve mi volimo skupe krpice, ali s umjetnošću to nema veze, posebno u Hrvatskoj.
lulija
@16.02.2012. 12:40 3Slažem se apsolutno!!! Moda i umjetnost nemaju veze..Ajme najbolje mi je ovo...ako će se svesti na to što Maja Šuput misli o novoj kolekciji Juraja Zigmana....;)) Odličan tekst!!!
Beau
@16.02.2012. 12:41 1Zašto bi Zigman u svom poslu po bilo čemu bio bolji od Maje Šuput u njenom? Članak je dobar u smislu stalnog potenciranja "umjetnosti" u revijama koje se odvijaju u podzemnim garažama (jer je organizatorima to bilo najjeftinije) ili na vjetrometini iza MSU-a pored parkinga... Ali ne dirajte mi Maju Šuput :)
mackica
@16.02.2012. 13:47 3Moda jest umjetnost, ali nije svaka moda umjetnost. Eto.
Beau
@16.02.2012. 13:58 1mačkica je to lijepo sažela :)
Beau
@16.02.2012. 14:01 1E da, i umjetnost je kad manekenke na fotografiji Karla Lagerfelda imaju noge tanašne poput ograde na istoj slici lol
Jasnica Turk
@16.02.2012. 14:35 3Diskutabilna tema... svašta bi se tu dalo reči, ali na kraju krajeva, umjetnost je u očima gledatelja. Svašta svakome može biti umjetnost i obrnuto...
ivaiva
@16.02.2012. 16:32 2Da salžem se sa smart dizajn da umjetnost od oka do oka izgleda drugačije. ;)
Velvet Dreams
@16.02.2012. 16:39 1Da, gura se, i to malo previše.. :/
Vecchia
@16.02.2012. 16:54 1Po meni, nije problem u povezivanju mode i umjetnosti (na koncu konca nije svaki šnajder dizajner, niti svaki zidar arhitekt...). Neka netko normalan ospori rad McQueena ili Galliana (na stranu privatni ispadi).Tu nije pitanje nosivosti već su to 3D umjetnička djela.
Problem je u pozadini priče: za koju se to publiku doista radi? Za glavne aktere RED CARPETA ili za znalce i stvarne poštovatelje nečijeg znanja ili kritičare neznanja. Jer činjenica je da imamo dobre dizajnere, ali i gadne amatere ili još gore-falsifikatore.
kejt
@16.02.2012. 17:54 1Danas nisam umjetnički raspoložena i ništa mi nije dobro.....slažem se s Smart dizajn!!!
glamurlover
@17.02.2012. 09:14 1Moda i umjetnost rijetko se spoje, ali ima takvih trenutaka.
Nena
@17.02.2012. 12:19 0Slažem se potpuno s @Smart dizajn i nemam ništa za dodati.
ajinesk
@18.02.2012. 01:45 1možda dođe maja šuput maskirana u slikara (ipak je sad mjesec maskiranja) i prokomentira kako npr volani na jednoj od zigmanovih kreacija izgledaju baš slatko 'umjetnički'. eto,još dodamo lokaciju i obećanje o spoju umjetnosti i mode je ispunjeno! voila! tako to ide kod nas..
natica
@20.02.2012. 07:19 2Definitvno umjetnost!
danijela
@20.02.2012. 07:26 1Slažem se, umjetnost! Pogotovo danas kad s par kuna trebaš kupiti sto stvari i izgledati lijepo...
pussy cat
@20.02.2012. 14:36 1neki dizajneri zaista znaju dizajnirati odjeću koja izgleda poput pravog malog umjetničkog djela te kao završni touch ukomponirati to u bajkovitu scenografiju na reviji i s fotografima osmisliti modne editorijale koji izgledaju kao čista umjetnost.na žalost,takvi su rijetki,posebno kod nas
lile
@21.02.2012. 08:32 0Potpisujem sve rečeno od Pussy cat. Mislim da je i moda umjetnost, kako čija i kako kome.