Proljeće, na svjesnoj i nesvjesnoj razini donosi buđenje, razdoblje kada se mijenjaju dnevni i radni ritmovi. Potreba za dnevnim svjetlom osvješćuje i potrebu tijela za esencijalnim tvarima koje mu nedostaju. Često smo nesvjesni koliko su određene tvari nasušne u održavanju našeg cjelovitog, ali i reproduktivnog zdravlja. Planiranjem trudnoće sve žene bez ikakve odgode prihvaćaju vitaminsko mineralnu suplementaciju s ciljem osiguranja najboljeg za svoje dijete. Nažalost, izlaskom iz razdoblja dojenja briga o primjerenoj suplementaciji često prestaje.
Nedostatak vitamina D ima dugoročne posljedice ne samo na zdravlje kostiju, već i na niz metaboličkih procesa, kao i održavanje imunološkog odgovora, krvožilnog, endokrinološkog i živčanog sustava. Iznimna uloga vitamina D zabilježena je u pacijenata koji boluju od niza autoimunih bolesti (multipla skleroza, reumatoidni artritis, sistemski lupus, psorijaze) i kod žena tako čestog Hahsimoto tireoditisa.
Vitamin D ima bitnu ulogu u rastu i sazrijevanju jajnih stanica. Iznimno je važan u ostvarivanju i iznošenju trudnoće. Njegova suplementacija je bitna u pacijentica koje bilježe metaboličke poteškoće poput dijabetesa, inzulinske rezistencije, policističnog ovarijskog sindroma, metaboličkog sindroma, poremećaja rada štitnjače i niza autoimunih bolesti, kao i u žena čiji članovi obitelji pate od osteoporoze.
Neodgovarajuća razina željeza problem je s kojim se suočava niz žena, stoga je potrebna primjerena suplementacija. Ne samo kako bi poboljšali kvalitetu života, jer željezo pozitivno djeluje na kvalitetu naših noktiju, kose, na srčani mišić i primjereni je imunološki odgovor. Nedostatak selena i cinka često bilježe žene koje imaju poremećaj rada štitnjače sa ili bez autoimune bolesti. Cink je iznimno potreban u nizu staničnih funkcija u održavanju rasta i razvoja stanica, kao i u sintezi bjelančevina kolagena. Sudjeluje u proizvodnji i stvaranju te izlučivanju inzulina. Temeljem tih spoznaja bitan je njegov unos kod žena koje boluju od metaboličkog sindroma, inzulinske rezistencije i poremećaja rada štitnjače.
Folna kiselina neophodna je u proizvodnji DNK i održavanju eritrocita / crvenih krvnih stanica. Manjak folne kiseline doprinosi nastanku megaloblastične odnosno makrocitne anemije. Unosom i održavanjem razine folne kiseline doprinosimo održavanju kardiovaskularnog zdravlja, borimo se protiv srčanog i moždanog udara te doprinosimo sprečavanju nastajanja ateroskleroze. Magnezij je esencijalni mineral koji sudjeluje u oksidativnoj fosforilaciji i bitan je za metabolizam ugljikohidrata i sintezu bjelančevina.
Sudjeluje u metabolizmu niza makronutrijenata u regulaciji srčanog ritma, stabilizira formiranje i restrukturiranje kostiju, djeluje na regulaciju srčanog ritma i ima blagotvorni učinak na živčani sustav. Njegov unos iznimno je bitan ženama s ciljem prevencije osteoporoze, koje su izložene velikim fizičkim naporima (sportašice, plesačice) te žena koje pate od dugih i neregularnih krvarenja. Trudnoća nije jedino stanje kada naše tijelo zahtjeva dodatnu njegu. Naše tijelo je naše utočište i dom koji treba stalno njegovati unosom potrebnih mikro i makro nutritijenata.
Piše: Prim. dr. sc. Ulla Marton, dr. med.
spec. ginekologije i porodiljstva
Poliklinika za ginekologiju i porodiljstvo "dr. Marton"
A. Hebranga 20, Zagreb
Powered by:
www.intimina.com
https://www.instagram.com/intimina
https://hr-hr.facebook.com/IntiminaHrvatska/
Minimojka
@05.03.2025. 14:58 2odlican i koristan tekst <3
beba
@05.03.2025. 18:20 0Odličan tekst!!! Suuupeeer informacije!!!!