Uvriježeno je mišljenje da smo alergijama izloženi kad boravimo vani, u prirodi, i da lako prepoznajemo “okidače” za probleme s alergijama. Malo tko razmišlja o tome što je s boravkom u zatvorenim prostorima. Sad kad doma provodimo glavninu vremena jer mnogi rade od kuće, pohađaju školu pa i vježbaju, potrebno je osvijestiti gdje se kriju potencijalni “okidači” alergija u životnom prostoru i kako umanjiti njihov utjecaj
Dr. Natko Beck
Kvaliteta zraka u našim domovima ovisi o puno čimbenika od kojih na neke možemo utjecati, a na neke ne. Na građevinski materijal, boje i lakove kojima je naš stan opremljen teško da možemo utjecati, osim ako sudjelujemo u gradnji i opremanju doma. No, puno je više mogućnosti u izboru kemijskih sredstava kojim se služimo u svakodnevnom čišćenju, učestalosti provjetravanja stana ili eliminaciji duhanskog dima. Ovo je posebno važno za prostore u kojima borave djeca.
Dr. Diana Puževski
"Najveća opasnost za djetetov respiratorni sustav je u njegovoj nezrelosti. U prvim mjesecima i godinama života znatno je smanjena sposobnost obrane od infekcija virusima, bakterijama i gljivicama. Imunološki sustav postupno se razvija i potpunu zrelost doseže oko petnaeste godine”, ističe pedijatrica dr. Diana Puževski koja ima dugogodišnje iskustvo rada s djecom i roditeljima za koje uvijek ima nekoliko ključnih savjeta. S njom se slaže i dr. Natko Beck, radiolog u dječjoj bolnici Srebrnjak.
"Alergije i alergeni uzrokuju razne respiratorne probleme od kojih pati određeni postotak djece već od rane dobi. Kad su respiratorni simptomi prisutni također je bitno da su uvjeti zraka pogodni u smislu optimalne vlažnosti zraka ovisno o tegobama, uz naravno što manje izlaganje ostalim potencijalnim štetnim agensima”, upozorava dr. Beck.
Alergeni u našem domu mogu biti posvuda, često i tamo gdje najmanje očekujemo: u posudama za kućne biljke gdje se stvaraju spore i pljesni, u česticama prašine, u posteljini i krevetima, u plišanim igračkama, kupaonskim tuševima i zastorima te u hladnjacima. Zato je važno sve ove prostore održavati čistima i redovito prati, osvježavati ili mijenjati ih. Za održavanje optimalnih uvjeta kvalitete zraka, kad govorimo o čistoći, umnogome pomažu i pročišćivači zraka poput Philips Air Purifiera, koji mjeri kakvoću zraka i pročisti ga od nevidljivih čestica u svega 6 minuta. Uređaji eliminiraju alergene iz prostora, uništavaju plijesan, viruse i bakterije te optimalno vlaže zrak.
"Smanjivanjem koncentracije štetnih sastojaka i alergena smanjuju se i ublažavaju simptomi alergijskih bolesti, učestalost alergijskih tegoba u vidu sekrecije iz nosa i očiju, kihanje, kašalj, otežano disanje, suhoća sluznica i kože", dodaje dr. Puževski. Na ovaj način značajno se može popraviti kvaliteta zraka u našem domu, a samim time i kvaliteta života.
beba
@10.02.2021. 11:18 0Vrlo korisne informacije:))))
Minimojka
@10.02.2021. 12:58 1jako korisno
golub
@10.02.2021. 14:56 2Super tekst . Pazim dosta na to sve navedeno , prozračujem ,barem dva puta dnevno cijeli stan ,jer ipak svega se nakupi u zatvorenom prostoru.Pročišćivač zraka zvuči stvarno odlično , lijepo bi ga bilo imati.
pahuljica
@11.02.2021. 06:03 0Odličan tekst