Ako na godišnje odmore i ljetna putovanja krećete zrakoplovom, sjetite se da letenje nije jednostavno kao što je nekad bilo. U čeličnim pticama vrijede vrlo stroga pravila
Pripreme za putovanje zrakoplovom nužno su zlo koje vam može osigurati bezbrižno aerodromsko iskustvo i znatno olakšati samo putovanje. Osim toga, kao što svi zaljubljenici u „život iz kofera" dobro znaju, pravila igre znatno su se promijenila nakon zloglasnog 11.09.2000. Nema više svježe ribe i domaćeg vina u kabinama aviona, koji se prevoze za dijasporu i nostalgične studente u Zagrebu, a cipele i kišobrani podliježu sigurnosnim provjerama kao potencijalno opasno oružje.Dakle, kako bih sve vas buduće i trenutne „journey junkeys" poštedjela nepotrebnog troška i neugodnosti, evo nekoliko korisnih savjeta:
Nemojte kasniti s chekiranjem
Neovisno o tome na koji ste način kupili avionsku kartu (preko interneta ili u poslovnici u papirnatoj verziji), morate obaviti check-in i dobiti boarding pass za let. To možete učiniti na aerodromu, na check-in šalteru za odgovarajući let, ili preko interneta. Naime, odnedavno se i Croatia Airlines pridružila drugim većim avio-kompanijama koje omogućavaju web check-in iz vlastite dnevne sobe. Za Croatia Airlines letove, putnici s elektroničkim kartama se mogu prijaviti za let putem Interneta najranije 23 sata prije leta, a najkasnije 60 minuta prije leta. Ova vremena mogu varirati, te vam savjetujem da provjerite kakvi su uvjeti/obaveze pri web check-in-u za avio-kompaniju kojom letite.
Ako putujete s jednog od hrvatskih aerodroma, dovoljno je doći na aerodrom 1h- 1.5h prije domaćeg leta, i oko 2h prije međunarodnog leta. Provjerite kakve su obaveze na međunarodnim aerodromima, jer se za neke letove (recimo u/iz SAD-a), potrebno prijaviti 3 sata prije leta. Najčešće će vas putem razglasa obavijestiti o promjenama vezanim za let, ili vremenu boardinga (ukrcaja na zrakoplov), ali je uvijek bolje ne pouzdati se u druge. Sami provjeriti vrijeme boardinga i leta, osobito zato što na nekim nisko-budžetnim letovima, ili aerodromima (recimo Luton u Londonu), nema podrobnih vijesti preko razglasa. Ako ste zbunjeni, niste sigurni, ne oklijevajte zaustaviti nekog od osoblja i informirati se. Ne zaboravite, avion vas neće čekati.
Pazite na dimenzije i kilažu ručne prtljage
Ručna prtljaga koju smijete nositi sa sobom u putničku kabinu aviona ne smije prelaziti propisanu težinu i mora biti određenih dimenzija - pogledajte uvjete prijevoze za svaku pojedinu kompaniju, a koji se najčešće nalaze na poleđini vaše aviokarte. Na primjer, Croatia Airlines propisuje za putnike u ekonomskom razredu ručnu prtljagu od najviše 8 kg, maksimalne dimenzije ne više od 115 cm (55x40x20). Dimenzije i kilaža ručne prtljage mogu varirati, ako recimo letite u poslovnom razredu (veća) ili letite nisko-budžetnom kompanijom (manja).
Ne zanemarujte „Pravilo 100ml"
Zaboravite u ručnoj prtljazi nositi milijune skupih proizvoda za osobnu njegu. Naime, sve te proizvode možete imati u ručnoj prtljazi, ali u bočicama od ne više od 100 ml, i samo onoliko bočica koliko ih stane u malu plastičnu vrećicu (kao za sendvič ili zimnicu) koja se mora moći na vrhu zatvoriti (plastični zatvarač ili ona čudna samoljepljiva vrpca). Ukupni kapacitet te vrećice ne smije biti veći od jedne litre. Podsjećam da i sjajila i maskare moraju u vrećicu. Tu vrećicu ćete morati pokazati pri sigurnosnoj provjeri nakon granice i carine (takozvani rengen).
Ok, korisno je imati kolekciju mini bočica uvijek spremnu u posebnom neseseru za last-minute poslovna putovanja, ali moram priznati da sam protivnik tih malih bočica iz nekoliko razloga. Prvo, ako idete na putovanje duže od vikenda, vjerujte mi neće vam tih 100 ml potrajati dulje od 3 dana, i samo ćete potrošiti još više novca za dodatne proizvode. Osim toga, nikada sve što vam treba, neće stati u tih 4-5 bočica koje smijete nositi u plastičnoj vrećici u ručnoj prtljazi.
Kamo s oštrim predmetima i opasnim tekućinama?
Škarice za nokte, rašpice, pincete, bilo kakvi oštri predmeti, kao i upaljači, sve to ne smije biti u ručnoj prtljazi, kao niti aceton i druge opasne tvari. Više o konkretnim pravilima za putovanje zrakoplovom možete između ostalog pogledati na portalu svih većih aviokompanija, kao i zračne luke Zagreb: http://www.zagreb-airport.hr/hr/prtljaga_opasni_predmeti.
Savjetujem vam da kada putujete u zemlje Azije (osobito Tajland i Indoneziju), ali i u Južnu Ameriku, dobro provjerite da vam je kofer koji predajete kao prtljagu zaključan, ili čak umotan u plastiku (ova se usluga nudi na nekim aerodromima), kako biste izbjegli da vam osoblje aerodroma podmetne drogu ili slično.
Striptiz - da, humor - ne
Obavezno obucite čiste i cijele čarape (najlonke, samostojeće), jer ćete se morati izuti (osobito dame u čizmama i cipelama s potpeticama) pri prolasku kroz takozvani rengen. Neki aerodromi su postrožili pravila pa imaju dodatne rengene samo za provjeru cipela. Također je potrebno pri sigurnosnoj provjeri skinuti remen, kaput, izvaditi ključeve, kovanice i sve druge metalne predmete, te prijenosna računala, i odložiti ih u posebne zdjelice kako bi prošli odvojeni pregled.
Mjere opreza variraju od aerodroma do aerodrom, kao i od zemlje do zemlje, pa se malo raspitajte. U svakom slučaju jedino što morate je biti strpljivi i pristojni. Naime, šale o teroristima i bombama, bezobrazni odgovori još bezobraznijem avionskom osoblju, definitivno - NE! Ako imate sreće, svađalice će samo proći s upozorenjem, ili vam neće dati na avion. A oni najtemperamentniji ili oni s neshvaćenim smislom za humor, mogli bi završiti i u pritvoru. Savjet - šutnja je zlato.
Ostavite si vremena za šoping
Ne biste vjerovali kakvo se carstvo krije na aerodromima... i kakva sniženja! Ovdje izostavljam SAD koji nije usvojio taj model. Ali, frankfurtski ili londonski, sidnejski ili singapurski aerodromi, mali su šoping centri s dućanima haute couture-a, običnim buticima, ljekarnama... Izaberite: torbice, parfemi, haljine, odijela... ma, zaista sve, i uvijek možete naći komade top kvalitete po ludo niskim cijenama. Mogu svim svojim torbicama dati ime nekog od svjetskih aerodroma, a tu ulazi i zagrebački (pristojan izbor torbica i sunčanih naočala).
U avionu - vlažite kožu, puno pijte i prošećite
Ako ste se uputili na neku od destinacija do koje vas čeka let dulji od 5 sati, imajte na umu da je zrak u avionu iznimno suh, i pokušajte piti što više vode, te stavljati svakih par sati malo kreme na lice, ruke i druge izložene dijelove tijela. Korisno je i prošetati zrakoplovom kao i protegnuti se, pogotovo ako ste dame u godinama. Ako putujete ili se vraćate iz azijskih zemalja, Afrike, ali evo sada i Meksika, znam da će vam se ovo činiti ekstremnim, ali preporučan da stavite preko usta masku. Smanjiti ćete mogućnost da pokupite neki virus ili bakteriju, a ne samo smrtonosnu bolest.
Također, obavezno ponesite svoj I-Pod, kao i nekoliko časopisa i/ili dobru knjigu jer nikad ne znate kakav će se entertainment program nuditi u avionu. Tu ubrajam i mogućnost nesnosnih susjeda u kabini. Ako knjiga ili ignoriranje ne pomognu, predlažem da odglumite napad kašlja koji će prestrašiti sve oko vas.
DUCKA
@06.02.2011. 09:29 0Ne možete ni zamisliti koliko mi se svidio ovaj tekst. Puno puta sam putovala avionom i prolazila sve provjere cipele,kaiš, grudnjak sa žicom itd... Svaka vam čast. Uskoro namjeravam putovati za Australiju i ovaj me tekst oduševio. Definitivno bi svatko tko želi putovati trebao ovo pročitati i slažem se sa Vama apsolutno svaku riječ. Autorici Ivani Zovko pohvala i još jednom svaka čast na svakom dobro došlom savjetu. Ovo se ne može svagdje pročitati i puno ljudi doista nema pojma o pojmu kako se treba ponašati.
Velvet Dreams
@12.11.2011. 19:48 0U ovom članku otkrila sam masu stvari za koje nisam imala pojma, jer ipak ne putujem svaki dan avionom. :)