Trudnoća, neponovljivo je, promjenljivo putovanje, iznimno individualno za svaku ženu, često idealizirano u razgovorima i medijskim istupima. Tijekom dinamičnih 40 tjedna, odnosno 266 dana, koliko u prosjeku traje humana trudnoća, dijete od malene nakupine stanica mikronskih veličina naraste do veličine u rasponu od 2700 do 4000 grama u vrijeme poroda, dok istodobno majčino tijelo prolazi čitav niz prilagodnih promjena. Upravo stoga je i svaka trudnoća neprocjenjivo i individualno iskustvo svake žene.
Idealiziranje trudnoće kao i prekrivanje stanja koja su iznimno nepogodna za ženu često prešućujemo. Na nesvjesnoj razini trudnice kao i novorođenčad u nama izazivaju osjećaj sreće, uz osmijeh i potrebu da dodirnemo trudnicu i novorođenče ...
Trudnice često prolaze čitav niz fizičkih i emocionalnih nepogodnosti o kojima često nije prihvatljivo govoriti, a mi često zaboravljamo da emocionalni doživljaji buduće majke imaju pravo biti različiti, promjenljivog intenziteta i dinamičnog razvoja od negacije do osjećaja beskrajnog ushita temeljeno na straha o ishodu same trudnoće, brizi za buduće zdravlje svoga djeteta, ali i za životne okolnosti u koje dolazi njeno dijete.
Trudnoća u teškim okolnostima
Idealiziramo okolnosti u koje dolazi dijete u obitelj, negirajući majke koje rađaju svoju djecu ostavljene od svojih partnera ili bježeći od njih, ili u okolnostima u kojima je neimaština svakodnevnica, žene koje bježe od ratnih zbivanja bez doma i nepoznavajući jezik zemlje u kojoj rađaju, žene koje su zdrastveno ugrožene samom trudnoćom i one koje su suočene s dijagnozom zloćudne bolesti, žene koje moraju prehraniti svoje dijete i svoju obitelj i kojima je majčinstvo u vremenskom smislu time oduzeto ...
Promjene emocionalnog života žene prate i promjene tijela koje su iznimno intenzivne. Fizičke manifestacije tijekom prvog tromjesečja, nisu toliko zamjetne okolini, ali žena zamjećuje brojne promjene na svom tijelu, prsa postaju oblija i punija, teža, osjećaj promjene unutar male zdjelice zapaža se dnevno, ponekada popraćen osjećajem straha zbog osjećaja težine i pritiska unutar male zdjelice. Osjećaj rasta maternice bilježe brojne žene, uslijed pritiska trudnice maternice prema mokraćnom mjehuru bilježe učestala mokrenja.
Što se mijenja u trudnoći?
Hormonska mijena unutar tijela može dovesti do zbunjujućih promjena; pojačanog osjeta mirisa, vrtoglavica, osjeća slabosti, ali neopisivog i nesavladivog umora i ulaska u san u rano večernjim satima. Nemogućnost održavanja intenzivne kognitivne funkcije (zaboravljanje, gubitak fokusiranog mišljenja) izluđuje brojne žene, posebice one koje su izložene iznimno kompetitivnoj radnoj sredini koja ne trpi radni podbačaj.
Bura hormona intenzivno traje unutar prvih tjedna trudnoće tijekom kojeg dolazi do rasta Bhcg (hormona koji obilježava trudnoću) ali i porasta estrogena/progesterona koje luči posteljičino tkivo, krajem prvog tromjesečja postavlja se prvi balans hormonske ravnoteže. Unutar prvih 12 tjedana bilježi se porast na težini u prosjeku od 1 do 2 kilograma, najviše zbog porasta volumena tekućine unutar ženskog tijela, promjena u volumenu dojki, nema promjena u mogućnosti izvršenja tjelesnih aktivnosti osim straha u glavi žena da će napraviti nešto što bi ugrozilo njihovu trudnoću.
Intenzivne hormonske promjene uz samu spoznaju o ostvarivanju trudnoće mogu biti okidač cijelom nizu emocionalnih tegoba uz manja ili veća odstupanja u emocionalnom zdravlju s nužnošću potraživanja stručne pomoći kao potpornog mehanizma zaštite s ciljem terapijske pomoći.
Osmijeh i sreća koju nosi trudnoća i rađanje često skrivaju i onu drugu stranu, zavirimo iza zavjesa i pružimo ruku prepoznavanja i pomoći.
Piše: Prim. dr. sc. Ulla Marton, dr. med.
spec. ginekologije i porodiljstva
Poliklinika za ginekologiju i porodiljstvo "dr. Marton"
A. Hebranga 20, Zagreb
Powered by:
www.intimina.com
https://www.instagram.com/intimina
https://hr-hr.facebook.com/IntiminaHrvatska/
Dankinja
@07.10.2024. 19:04 0Odlican i poucan tekst
Minimojka
@08.10.2024. 13:10 0sjajni tekstovi od nase Ulle, prebacila sam se k njoj, odlicna doktorica