Karcinom dojke nije lokalizirana bolest, ona donosi duboku narušensot cjelovitog zdravlja s nizom posljedica o kojima šutimo - nesanica, bolnost zglobova, emocionalna nesigurnost, osteoporoza, socijalne promjene, emocionalna izolacije, ekonomska nestabilnost i ono o čemu najmanje razgovaramo seksualna kastracija. A upravo sam to današnjim tekstom željela istaknuti kao važno!
Listopad, sinonim mjeseca koji je obojan u ružičasto, neumoljivo i s izborom nas upozorava na karcinom dojke. Statistika ukazuje da će se 1 od 10 žena tijekom svog života suočiti s dijagnozom koja ruši sve ispred sebe mijenjaući obiteljske odnose, donoseći strah za život. Dijagnoza sama po sebi iznosi na površinu i mijenja odnos prema sebi, potičući strah za bližnje, strah od gubitka, neopisivi strah da ćemo ostaviti svoje bližnje, svoju djecu nezbrinute i bez zaštitničkog roditelja.
Dijagnoza je to koja nosi neminovno gubitak ženstvenosti, kako fizičke, tako i emocionalne, uz osjećaj straha od gubitaka svoje seksualnosti, svoje poželjnosti i gubitka partnera. Neizvjesnost tijekom nepreglednih terapija, bolnost zahvata, i stalni strah od povratka bolesti.
Razgovaramo o bolesti, nužnosti preventivnih pregleda, nužnosti brige o osobnom zdravlju i odgovornosti prema sebi samima, ali i ono o čemu se ne razgovara i ne dotiče je svijet seksualnosti žena koje tijekom bolesti i borbe za goli život imaju potrebu za brigom, dodirom, nježnošću, ne nužno penetrativnim spolnim odnosom, koliko za osjećajem poželjnosti i prihvaćanja.
Ne govorimo dovoljno često o promjenama sluznice rodnice, o posljedičnoj suhoći koja onemogućuje penetraciju, bolnost odnosa, boli koja uvodi u krug straha od boli i koja naposljetku dovodi do izmicanja od intimnosti, povlačenja u nišu asekualnosti i s posljedičnim mijenjanjem partnerskog odnosa. Promjene želje i gubitak poticaja na seks kao posljedica gubitka hormonske aktivnosti, emocionalne i fizičke izmučenosti tijekom borbe sa samom bolesti. Konačno ulaskom u remisiju otvarajući vrata ozdravljenja žene se suočavaju s trajnom promjenom vagine, njezinom suhoćom, neadaptabilnosti tijekom spolnog odnosa kao posljedica gubitka lubrikacije i manjka kolagena. Klitoris koji postaje rezistentan na stimulaciju, silan napor koji je potreban da se žena adaptira uz silan unos osobne emocije i emocionalne osobne stimulacije koja je potrebna za prilagodbu tijekom odnosa i postizanje zadovoljstva.
Narušeno spolno zdravlje racionalno postaje prihvatljivo u poznijoj životnoj dobi, ali karcinom dojke nažalost je realnost brojnih žena na pragu 30-ih, 40-ih godina života. Apsolutno je neprihvatljiva emocionalna i seksualna kastracija žena koje bi trebale u svom životnom sazrijevanju uživati. Te su žene dovoljno zrele da znaju što i kako te s kime žele dijeliti svoju seksualnu energiju i zadovoljstvo.
Karcinom dojke nije lokalizirana bolest, ona donosi duboku narušensot cjelovitog zdravlja s nizom posljedica o kojima šutimo - nesanica, bolnost zglobova, emocionalna nesigurnost, osteoporoza, socijalne promjene, emocionalna izolacije, ekonomska nestabilnost i ono o čemu najmanje razgovaramo seksualna kastracija. A upravo sam to današnjim tekstom željela istaknuti kao važno!
Potreba za toplinom, ljubavlju, nježnošću, emocionlnom prisnošću i spolnošću osnovne su potrebe ljudskog bića.
Piše: Prim. dr. sc. Ulla Marton, dr. med.
spec. ginekologije i porodiljstva
Poliklinika za ginekologiju i porodiljstvo "dr. Marton"
A. Hebranga 20, Zagreb
Powered by:
www.intimina.com
https://www.instagram.com/intimina
https://hr-hr.facebook.com/IntiminaHrvatska/
greenmagic
@20.10.2024. 08:51 0Na žalost, karcinom dojke je jako čest, kod starijih i mlađih žena...treba stvarno osvijestiti žene da se redovno kontroliraju, jer žene koje su mlađe, vjerojatno misle "da se to njima ne može dogoditi"...ali to na žalost nije tako...
Žene, kontrolirajte se redovito i čuvajte sebe i svoje zdravlje