Osteoporozu možemo definirati kao metaboličku bolest s progresivnim gubitkom koštane mase, a taj gubitak dovodi do slabosti, krhkosti i lomljivosti kostiju
Da pojasnim zašto dolazi do osteoporoze:
- kosti su građene od stanica koje se zovu osteoblasti i koje ugrađuju kalcij u kost, a razgrađuju ga stanice koje se zovu osteoklasti te otpustaju kalcij u krvotok
- aktivnost tih stanica je u stalnoj ravnoteži kod mladih i zdravih ljudi
- u kosti se ugrađuju i minerali, magnezij, silicij, cink, bor, bakar, mangan
- za ugradnju tj. apsorpciju kalcija, potreban nam je i vitamin D kojeg ima nekim vrstama hrane, a glavninu dobijemo djelovanjem sunca na kožu.
Osteoporosis "porozne kosti" javlja se kad se košatno tkivo razgrađuje brže nego što se proizvodi novo. Slučaj je to sa ženama koje ulaze u menopauzu zbog pada hormona estrogena (a on usporava gubitak kostiju), zbog toga što žene za razliku od muškaraca i inače imaju manju koštanu masu.
Iza četrdesete godine muškarci izgube prosječno oko 0,5% koštane mase, a žene oko 1,5%. Ulaskom u menopauzu, gubitak može biti i do 3%.
Nakon menopauze, gubitak minerala u kostim povećava rizik od osteoporoze. Kod muškaraca je sa starenjem rizik od osteoporoze postupniji. Osim toga, ne biste ni pomislili, no mršave i manje žene su ugroženije jer manja masa radi manji pritisak na kosti (veći pritisak stvara gušću kost), a i nemaju masnog tkiva koje je rezerva za estrogen. Mršave žene, gimnastičarke, mratonke i sl., često imaju neredovite mjesečnice ili potpuni izostanak zbog hormonalne neravnoteže.
Kosti su najgušće u mladosti i zato u mladosti treba posvetiti pozornost prehrani i redovitim, ali ne pretjeranim tjelesnim aktivnostima. A da ne bi sve bilo samo na starenju, moram dodati i sljedeći podatak. Kosti će biti sklone omekšavanju i gubitku kalcija ako tog minerala nema dovoljno u krvi. Ako ga nema dovoljno u krvi, nema ga dovoljno niti za mišićne, zivčane, srčane stanice i u tom slučaju će se pojačati aktivnost osteoklasta i one će iz kostiju osloboditi kalcij, otpustiti ga u krvotok, a kosti će time postati jos poroznije, lakše, lomljivije.
Što konzumirati?
Plavu ribu, jaja, žitarice, mlijeko, mliječne proizvode, voće i povrće, jabučni ocat, tofu, grah, mrkvu, bademe, losos, ribice s kostima, sjemenke, rogač i školjke te tablete kalcija (s mlijekom).
Što ne konzumirati?
Alkohol, kavu, sol, špinat, čokoladu, kortikosteroide, zasićene masti i šećere, previše mesa, gazirana pića, smeđu rižu, mahune i mekinje.
Fitoterapija protiv osteoporoze
Prosječno se godiŠnje dogodi oko 200 000 lomova kostiju, naročito kukova, kralježnice i kostiju podlaktice, sto je strašno.
Simptomi
Osteoporoza nema simptoma, ali ako vas bole leđa, ušli te u menopauzu, klimaju vam se zubi, naglo gubite na svojoj visini, pogrbili ste se - napravite pretragu tzv. denzitometriju kuka i pete, da se ustanovi imate li ili nemate osteoporozu ili ste u njenom predstadiju tzv. osteopeniji. Dnevno se preporuča 1000 mg kalcija i 400 MJ vitamina D. I što prije mijenjajte prehranu i počnite s konzumacijom čaja i biljnih kapljica te gela ili kreme koji će vam pomoći.
Za masažu bolnih zglobova i kostiju, a time i mišića (jer se kompletno mijenja statika i držanje cijelog tijela) preporučam gel od ružmarina, lavande, čempresa, bršljana, možda i malo eukaliptusa, za poticanje cirkulacije i smanjivanje bolova.
Tinktura protiv osteoporoze sadrži u alkoholu namočenu preslicu (silicijeva kiselina se ugrađuje u kosti i nokte), koprivu i stolisnik. Dnevno se uzima 50-150 kapi, ovisno o dijagnozi.
Čaj protiv osteoporoze sadrži maslačak, kadulju, šipak, piskavicu, troskot, peršin, metvicu, koru vrbe i vrkutu. U čaj dodajemo limunov sok zbog C vitamina te žličicu cvjetnog praha.
Sve to, naravno, u dogovoru s vašim liječnikom, liječnikom fitoterapeutom, nutricionistom te kvalitetnim fizioterapeutom koji će vas uputiti u vježbe.
Dr. Ksenija Krajina Pokupec
Botana fitocentar d.o.o.
Fitoterapija - Aromaterapija - Masaža - Savjeti - Edukacija - Nutricionizam
Konjička 3, Zagreb
Tel: 01/3839-096
Mob: 098/9288-728
e-mail: botana.zg@gmail.com
Primanje pacijenata: ponedjeljak i srijeda 9-13h; utorak i četvrtak 14-18h
glamurlover
@18.09.2014. 12:19 1Odlični savjeti.
Minimojka
@18.09.2014. 12:33 1Ma ovi su savjeti za zdrav život žene općenito, ne samo za osteoporozu. Divna dr. Pokupec <3
lulija
@18.09.2014. 14:25 1Super savjeti,kao i uvijek..
beba
@18.09.2014. 16:01 1Hvala hvala hvalaaaaa doktorici Pokupec!!!!! Odličan i informativan tekst koji mi je baš trenutno dobro došao!!!!!!! Posebno zbog ovih nutricionističkih savjeta!!!! Ovo je zaista suuupeeer!!!!
lile
@18.09.2014. 17:05 2O osteoporozi sam pročitala podosta toga zbog moje svekrve kojoj je dijagnosticirana prije par godina i to u priličnom postotku. Međutim, nisam znala ovo o ugroženosti manjih i sitnijih (laganijih) žena. Moja svekrva je upravo takav tip i iako je cijeli život pješačila baš svaki dan po sat ili dva što se smatra dobrim u prevenciji ipak nije pomoglo. Pretpostavljam da može piti čaj. Savjeti - uobičajeno kvalitetni.
Gioia
@18.09.2014. 17:20 1uf...gadna stvar....no svatko ima nešto...i svi se nosimo s tim
Nikolina
@18.09.2014. 22:04 1Odlični savjeti. Trebamo se stvarno posvetiti tijelu, iznutra i izvana da bi nas što dulje što bolje služilo .
mira16
@23.09.2014. 19:06 0itekako koristan članak!
mim
@05.11.2014. 08:40 0hvala na korisnom članku, planiram otići u biljnu apoteku da mi od preporučenog bilja naprave mix za čaj.
:-)
ataner
@14.11.2014. 12:05 0vitamin C pomaže u stvaranju koštanog kolagena čiji je udjel čak 90% koštane mase
Vitamin C onemogućava gubitak kalcija iz kostiju, točnije askorbinska kiselina stimulira stvaranje koštanih stanica koje se nazivaju osteoblasti, te reducira stvaranje glavnih uništavača koštane mase takozvanih osteoklasta.
Uzimati vitamin K, sunčati se( vitamin D), i magnezij koji omogućava zadržavanje vitamina D u tijelu