Kako nastaju akne i zašto ih imamo? Što možemo učiniti osim bombardirati lice i tijelo kemikalijama? Pred vama je kompletan tretman protiv akni na bazi prirodnih biljnih i eteričnih ulja, uz sistematiziranu prehranu protiv seboreične kože i akni

Dr. med. Ksenija Krajina Pokupec
Dr. med. Ksenija Krajina Pokupec

Moć ljekovitog bilja

Zašto nastaju?

Acne vulgaris veliki su problem i mladih i onih malo starijih. Temeljni uvjet nastanka akni je seboreja. Akne se javljaju zbog lučenja prevelikih količina loja koji ne uspije izaći kroz kanalić lojne žlijezde pa loj zaostaje u folikulu. Tako se kanalić širi, zaštopa, loj se osuši, a bakterije počinju svoj zločesti pir. Počinju razgrađivati trigliceride u glicerol i slobodne masne kiseline. Tako djeluju iritativno i dovode do upale folikula, crvenila, otoka, gnoja...

S obzirom da smetaju, svrbe, peckaju, bole i nisu oku ugodne, većina ih počne stiskati... Tako se napravi još veća šteta jer se stiskanjem bakterije utisnu u krv i prošire se. Nakon toga jedan prištić prođe, a malo dalje od njega izbiju dva nova. Katastrofa!

Tko ih ima?

Više od 80% adolescenata ima manifestne znakove običnih akni. Problem akni zahvaća oba spola podjednako. Nakon puberteta smirivanjem i stabiliziranjem hormona često nestaju, no mogu potrajati i do 30-e godine života pa i dulje. Mogu se javiti i u trudnoći pa i kod uporabe nekih lijekova, a naročito kortikosteroida. Smještene su na seboreičnim predjelima kože - lice, ramena, gornji dijelovi leđa, deklote, nadlaktice, stražnjica, stražnja strana bedara.

Losion protiv akni: alkoholna iscrpina kadulje, nevena i lavande. Alkohol će pomoći dodatnom odmašćivanju i dezinfekciji kože, no ako vam smeta stavit ćete žličicu losiona u decilitar vode pa očistiti lice. Umjesto losiona možete koristiti i hidrolate lavande, čajevca i ruže.

tretmani protiv akni

Fitoterapija protiv akni: čaj od koprive lista ili korijena, nevena, kamilice, maslačka, čička, matičnjaka, maćuhice, komorača ili kadulje, trputca, mažuran... Ovo bi bila jedna od osnovnih receptura s kojima bismo pročistili organizam, smirivali upalna crvenila i stres. Kadulja ili komorač, a evo sad mi pada na pamet i majčina dušica, ljekovite su biljke koje će pomoći želucu i probavi. Česti su problemi na koži odraz i lošeg želuca ili prisutne bakterije Helicobacter pylori.

Uz litru čaja dnevno treba popiti i tinkturu od matičnjaka, nevena i preslice. Preslica ima diuretsko djelovanje, čisti krv i potiče stvaranje eritrocita - crvenih krvnih stanica, a time i bolji prijenos kisika i hranjivih tvari po cijelom organizmu. To nam je važno zbog prehrane kože, ali i kose. Čaj se pije i kod problema s aknama. Na šalicu čaja možete dodati i zličicu naribanog korijena đumbira. Ili ga češće konzumirajte u prehrani. Đumbir će pojačati rad jetre i detoksikaciju organizma.

Idealna prehrana protiv akni: svojim pacijentima koji mi dolaze s problematičnim tenom savjetujem prvenstveno: zeleno lisnato povrće, jetrica i žitarice zbog B-vitamina, puretinu, piletinu, školjke, jaja, mlijeko, sir, jogurt, sjemenke sezama, rajčice te banane zbog cinka i kalija. Neizostavna je naravno i voda. Preporučam piti 1,5 - 2 litre vode tj. nezaslađene tekućine dnevno.

Vitamin E je vitamin kože i njene ljepote pa ne zaboravite tu i tamo grickati orahe, lješnjake i bademe - ali pazite! Rekla sam tu i tamo, a ne šaku svaki dan. Dobre masnoće su i u maslinovom ulju, plavoj ribi, suncokretovim i bućinim sjemenkama, avokadu. Voće se preporuča zbog antioksidansa tj. C vitamina, ali izbjegavajte agrume.

Istraživanja pokazuju da kava ili čokolada ne uzrokuju pojavu akni, rosacee ili drugih kožnih problema. Najveći vaš neprijatelj je stres.

I kod akni i kod drugih kožnih problema pomoći će zob. Dvije žlice zobenog cjelovitog zrna namočiti u vodi kroz par minuta i procijediti. Tom sluzavom vodom koja će djelovati emolijentno (omekšavati i štititi kožu) namočiti i isprati lice.

Ako zob držite u vodi pola sata i dobro je iscijedite dobit ćete zobeno mlijeko. Odmah ga nanesite na lice, vrat i dekolte - izrazito učinkovit, hidratantan i umirujući tretman.

Botana ulje (krema) protiv prištića: 5 kapi eteričnog ulja čajevca, 5 kapi eteričnog ulja lavande, 3 kapi eteričnog ulja lovora, 3 kapi eteričnog ulja njemačke kamilice. U 10 ml biljnog ulja lješnjaka ili koštica marelice. Nanijeti direktno na prištić.

Dr. Ksenija Krajina Pokupec
Botana fitocentar d.o.o.
Fitoterapija - Aromaterapija - Masaža - Savjeti - Edukacija - Nutricionizam
Konjička 3, Zagreb
Tel: 01/3839-096
Mob: 098/9288-728
e-mail: botana.zg@gmail.com

Radno vrijeme za informacije, narudžbe i posjete: pon, sri, pet - od 8h do 14h; uto, čet - od 14h do 19h. 

Reproduciranje i objavljivanje sadržaja bez pisane dozvole portala Femina.hr nije dopušteno! Licencirajte naš sadržaj.