Lohije su tema o kojoj definitivno ne pričamo dovoljno, pa mamama često stvara upitnike nad glavom. Lohije su proces, odnosno krvarenje nakon poroda, kroz koje svaka žena koja rodi prolazi, neovisno o tome je li porod bio vaginalan ili carski rez, terminski ili prijevremeni. Prosječno traje tri do šest tjedana nakon poroda, no kod nekih žena varira, te se osim samog trajanja krvarenja, može razlikovati i u obilnost istog.
“Da mi je barem netko rekao…” rečenica je koju često čujem ili čitam od novopečenih mama na temu oporavka od poroda jer u tom se periodu događa jako puno stvari o kojima se jednostavno u nekom klasičnom razgovoru – ne priča. To je glavni razlog zašto uvijek preporučujem kvalitetnu pripremu na babinje, bilo kroz radionice, individualni rad sa stručnjakom ili jednostavno samostalno istraživanje i educiranje. Tijelo u ovim trenucima izbacuje sloj sluznice maternice koji je u trudnoći zadebljan, krv s prostora gdje je posteljica bila pričvršćena, djeliće tkiva i sluz – tijelo sve odradi samo i tu mu ne moramo davati posebnu podršku. Postoje razne varijacije “normalnog”, što nas može iznenaditi (čak i uplašiti), ali i situacije kada bismo ipak trebali kod liječnika. Zbog toga danas pričamo više o tome kako bi se osjećala spremno i kako se ne bi pitala zašto ti nitko to nije rekao!
Postoje tri faze krvarenja, a prva je faza najjače krvarenje te se pojavljuje u prvim danima nakon poroda. Takvo krvarenje podsjeća na poprilično intenzivnu (jarko crvenu) mjesečnicu. Ova faza najčešće traje do četiri dana. Tada je sasvim normalno da uz krv vidimo i ugruške koji izgledaju kao komadići tkiva. Smatra se da je normalna veličina takvih komadića okvirno veličina neke veće kovanice, iako mogu biti i veći. Ako ih ima puno i ako su poprilično veliki, bilo bi dobro javiti se liječniku iz predostrožnosti. U ovoj fazi ćemo imati i intenzivnije i bolnije kontrakcije maternice koje služe tome da se maternica čim prije vrati na svoju prvobitnu veličinu i položaj (i da se rana od posteljice čim prije zatvori).
Druga faza krvarenja traje do (prosječno) deset dana nakon poroda i tu već vidimo promjenu u količini, kao i u boji lohija. Krvarenje je slabije, a boja kreće prema vodenastijoj ružičastoj ili prema smećkasto-ružičastoj. Tu su također mogući ugrušci, ali u manjoj količini i manjih veličina.
Zadnja faza traje do nekih 28 dana nakon poroda (ali može i trajati kraće) gdje je krvarenje puno slabije, a i boja prelazi u bijelo-žutu s mogućim povremenim “spottingom” krvi! Sigurna sam da se pitaš što je normalno, a kada bi se trebala zabrinuti?
Ako si neko vrijeme “stabilno” krvarila istom “jačinom”, a onda odjednom vidiš da ima malo više krvi nego prije, uvijek potičem da se prvo pitaš jesi li možda bila fizički aktivnija u zadnjih 48 sati. Zašto? Zato što se u postpartumu često dogodi moment gdje je mama nježna prema sebi, pazi na sebe, a onda u naletu energije, frustracije ili naprosto potrebe, malo fizički preforsira svoje tijelo. U tom slučaju je normalno da se pojavi malo jače krvarenje i to nam je znak da usporimo i budemo nježnije prema svom tijelu. No, ako krvi ima dosta, pogotovo ako je krvarenje naglo i popraćeno uz bol ili slabost, bilo bi dobro javiti se liječniku. Također se treba javiti ako se doživljava intenzivno krvarenje (krv natopi jedan postpartum uložak u sat vremena ili su ugrušci veći od golf loptice), kao i ako doživljavaš simptome mutnog vida, probleme s tlakom i slično.
Kako podržati svoje tijelo? Za vrijeme ranog postpartuma (kao i krvarenja), dobro je unositi namirnice bogate željezom i vitaminima B – kvalitetno meso, riba, jetrice, jaja, špinat i cikla odlični su izbori. Bitno je i hidrirati tijelo tekućinama kao što su voda, čaj, juha, svježi sokovi i kokosova voda. Čaj od lista maline može odlično pomoći kada je u pitanju tonus maternice – provjeri je li to opcija za tebe!
Dojenje također pomaže pri procesu involucije maternice, ali i da rana prije zacijeli, pa se nemoj čuditi ako jače kontrakcije osjećaš za vrijeme dojenja (pogotovo ako si višerotka jer su tada kontrakcije i intenzivnije). Nadam se da ti je ovo bilo korisno, a u idućoj kolumni pričat ćemo malo više o tome kako podržati tijelo za vrijeme postpartum kontrakcija te tako olakšati taj (često neočekivani) proces!
Piše: Una Pašić Gregović, doula i edukatorica
Photo: Stoodio Soo
Web: www.una-bridged.com
Instagram: https://www.instagram.com/una.bridged/
Powered by:
www.intimina.com
https://www.instagram.com/intimina/
https://hr-hr.facebook.com/IntiminaHrvatska/
S ljubavlju,
Una
Minimojka
@20.02.2025. 11:51 1korisno
beba
@20.02.2025. 17:45 0Korisne informacije:))))