Uživajte u fantastičnoj prozi Ante Tomića! „Punoglavci" su zarazna humoristička naracija o sazrijevanju, odrastanju i  naizgled bezbrižnom druženju u vremenu koje nam se danas čini idiličnim poput ljetne sieste

ante tomić, punoglavci

Tri čitateljice koje na poklon od Naklade Ljevak i Femine.hr dobivaju izvanrednu Tomićevu knjigu „Punoglavci", su:

MANUELA PAVIć, ROVINJ

DUNJA GRABOVAC, SPLIT

JELENA CRNJAC, ZAGREB

Te je 1975. godine na  Splitskom festivalu pobijedio Oliver Dragojević, u Krškom je počela gradnja nuklearne elektrane; Luciano Sušanj osvaja prvo mjesto na Evropskom atletskom prvenstvu u Rimu na 800 metara, Vladimir Prelog je dobio Nobelovu nagradu za kemiju, a u Sarajevu je osnovano Bijelo dugme. Ante Tomić nije slučajno izabrao baš tu, 1975. godinu da bi ispripovijedao svoju priču, jer  je godina 1975. mitsko mjesto generacijske utopijske Nostalgije.

„Punoglavci" su zarazna humoristička naracija o sazrijevanju, odrastanju i  naizgled bezbrižnom druženju u vremenu koje nam se danas čini idiličnim poput ljetne sieste. Evidencija ključnih toposa zajedničkog iskustva karakteristična je za takav tip proze, no Tomić spretno zaobilazi nekritičko slavljenje „klasika" jugo-nostalgije i u „Punoglavcima" zapravo vrlo ambiciozno ispisuje političke, pa i potrošačke neuroze ideološki čvrsto strukturiranog društva i jedino u takvom, stvarnom kontekstu priča o Punglavcima može biti ispričana kao priča o lokalnom kao osobnom, i o odrastanju kao emancipaciji od lokalnog.

Iza lake i lepršave priče o odrastanju u kontinentalnoj, slavonskoj provinciji sredinom sedamdesetih, Tomić evidentira sva lica lokalnog svijeta i naličja idiličnog odrastanja, na sasvim originalan način progovorivši o vječnim temama provincijalne uskogrudnosti i šovinizma, kao tragičnoj posljedici nesposobnosti da se „izađe u svijet" ili barem pomiri sa svojom prirodom i sudbinom.

„Punoglavci" su duhovita, nostalgična i šarmantna priča s upečatljivim likovima čija je osobna i lokalna drama istovremeno drama društva isfrustriranog ideološki i potrošački, dakle društva za koje nikako ne bismo mogli reći da je već postalo našom davnom prošlošću.

***

Sajla je na jednome kraju zakačena za granu koja se na desetak metara nadvija iznad rijeke, a na drugome je vezana obla motka. Držeći se za motku zategneš metalno uže i pustiš se s obale kao na ljuljački, da bi se s druge strane, u najvišoj točki klatna, s krikom bacio u zelenu vodu. Skačem ne obazirući se na stil, ne kontrolirajući ruke ni noge, postrance, na leđa ili na glavu, uživajući u trenutku bespomoćnosti tijela u zraku, a Deni se zajogunio da načini složenu figuru, poznatu kao smrtonosni skok. Već ga je izveo nekoliko puta, kune mi se, ali danas to ničim ne potkrepljuje. Smrtonosni je kada ispustiš sajlu, napraviš salto unatrag i zagrljenih koljena, kao bomba pljusneš u vodu, a sve što Deniju uspijeva je da negdje na pola salta raširenih ruku prsimice bubne o površinu. Poslije četvrtog debakla izlazi na obalu grudi, trbuha i bedara gotovo ljubičastih od udaraca i ja već strahujem da bi smrtonosni u njegovu slučaju napokon mogao opravdati svoje strašno ime.

Cijena meki uvez: 99 kn
Cijena tvrdi uvez: 139 kn

Reproduciranje i objavljivanje sadržaja bez pisane dozvole portala Femina.hr nije dopušteno! Licencirajte naš sadržaj.