Nemogući vremenski uvjeti, temperature koje bude niz neugodnosti, uz osjećaj tjelesne nelagode, tijela koja gore, nemogućnost kontrole, ali ipak na neki način ljeta i ženska tijela se vole...

ljeto i zensko zdravlje

Iza svega stoji niz fizioloških zbivanja koje doprinose na svoj način boljitku i ravnoteži ženskog ritma, ravnoteži homonskog statusa i potiču niz pogodnosti naših tijela.

Ritam budnosti i sna ljeti pogoduje ženskim hormonima

Cirkadijalni ritam (ritam budnosti i spavanja), bilježi posve drugačiju ritmičnost u odnosu na zimske mjesece, duljina dnevnog svjetla ima pozitivan učinak na hormonsku ravnotežu te lučenje kortizola, a i duljina sna je drugačija. Na dinamiku menstruacijskog ciklusa utječe niz nama dobro poznatih čimbenika (životna dob, nasljeđe, tjelesna aktivnost, tjelesna težina, prehrambene navike, životne navike, izloženost stresu, pretjerana konzumacija alkohola, nikotina, razina sna, ali i izloženost dnevnom svjetlu, razina vitamina D ... ).

Ravnoteža sna kao i smanenje izloženosti stresu tijekom korištenja godišnjih odmora značajno doprinose hormonskoj ravnoteži, pojačanom tjelesnom aktivnošću zbog pojačane fizičke mobilnosti uslijed naglašenije fizičke aktivnosti tijekom toplih mjeseci te naglašenijom sportskom aktivnošću dolazi do gubitka masnog tkiva, time i hormonskog organa koji služi kao depo estrogena i može dovesti do uspostave hormonske ravnoteže kod žena koje boluju od policističnog ovarijskog sindroma.

ljeto i zensko zdravlje

Žensko tijelo voli ljetnu aktivnost

Gubitak od 5-10% tjelesne mase može značajno doprinijeti uspostavi uredne cikličke aktivnosti. Za urednu funkciju našeg menstrualnog ciklusa izuzetno je važno masno tkivo u količini od 13-16% u našem tijelu, jer se upravo u masti generira manje vrijedan ženski hormon estron kao ključni kotačić u regularnosti našeg ciklusa, te upravo povećana količina perifernog, ali i visceralnog masnog tkiva u žena s prekomjernom tjelesnom težinom može iz istog razloga dovesti do neregularnosti u duljini menstrualnog ciklusa, najčešće do produljenog izostanka cikličkog krvarenja uz izostanak ovulacije i otežanog začeća. Upravo tjelovježba koja je značajno prisutnija u našim životima tijekom proljeća, ljeta i rane jeseni jer je činjenica da smo mobilniji, aktivniji, pokretniji dopinosi crijevnoj aktivnosti i time omogućuje izlučivanje otpadnih toksina iz naših tijela. Tjelovježba ubrzava potrošnju kalorija i naš metabolizma i time doprinosi uspotavi hormonske ravnoteže.

Žensko tijelo voli veći unos vode

Ljeti na nesvjesnoj razini imamo potrebu za povećanim unosom vode u naše tijelo koje bilježi potrebu za nadoknadom tekućine. Gubitak bilježimo ne samo putem kože pojačanim znojenjem, već i ubrzanim disanjem. Naša tijela se sastoje od 60 do 70 posto vode. Koliko je ona nužna za naše fiziološke procese temelji se već na samoj spoznaji da kada bi to bilo nužno, nekoliko bi tjedana naša tijela mogla opstati s minimalnim količinama hrane (ili posve bez nje), dok bi umiranje bez vode nastupilo vrlo brzo kroz nekoliko dana.

ljeto i zensko zdravlje

Voda je presudna za probavu i fiziološku funkciju izlučivanja otpadnih tvari iz naših tijela. Ne pijete li dovoljno vode između obroka i međuobroka, izlučujete manje sline i probava postaje slabija, a tijelo ne može apsorbirati hranjive tvari kako bi trebalo. Dnevno gubimo do dvije litre vode kroz kožu (znojenjem), plućima (disanjem), crijevima ili u obliku mokraće kako bi se eliminirali otpadni toksini.

Manjim unosom tekućine akumuliramo više toksina u tijelu. Bez primjernog unosa tekućine (barem 6 čaša vode) dovesti će do smanjenog volumena krvi, time i naše stanice ostaju bez primjerene količine nužnoga im kisika i hranjivih tvari i onemogućit će se stvaranje obnove tkiva i kao posljedicu osjećat ćemo se umornima i slabima te skoliniji oboljevanju. Za održavanje tjelesne ravnoteže nužna je uredna crijevna dinamika, uz održavanje zdravlja crijeva kao organa koji u sebi generira niz imunosnih odgovora, ali je i važan za održavanje hormonske ravnoteže.

Ljetna hrana je prava blagodat za hormone

Ljeti je prehrana bazirana na unosu namirnica koje doprinose boljitku naših tijela, u pravilu unosimo znatno više voća, povrća, žitarica, sjemenki koje doprinose hormonskoj ravnoteži. Hrana je iznimno moćan lijek. Pravilnom prehranom uz unos odgovarajućih suplementana može se uspostaviti hormonska, ali i cjelovita zdrastvena ravnoteža.

ljeto i zensko zdravlje

Unos prehrambenih namirnica koje sadrže fitoestrogene, ali i one koje djeluju na estrobolom u crijevima doprinose uspostavi hormonske ravnoteže. Za hormonsku su ravnotežu najkorisniji fitoestrogeni izoflavoni. Ti fitoestrogeni u prirodi biljku štite od mikroba uzročnika bolesti. Grahorice, među kojima su soja, leća i slanutak, glavni su izvor tih hranjivih tvari. Žitarice, povrće i sjemenke (primjerice, lan) također sadržavaju ligane koji također doprinose uspostavi hormonske ravnoteže. Svi imamo svoj dnevni ritam, koji nazivamo i cirkadijalnim ritmom, usklađivanjem s prirodnim ritmom, najbolje će se iskoristiti sati tijekom naše budnosti, ali i dovesti tijelo u njegovu ravnotežu te time dovesti do osobne emocionalne ravnoteže i do povećanog osjećaja zadovoljstva, boljeg mehanizma savladavanja stresa uz osjećaj energetske ravnoteže i pozitivnog pristupom prema životu.

Spavanje će postati uravnoteženo uz osjećaj odmora, zdrav san dopinosti kvalitenijem životu. Iskoriste ljeto sa svim blagodatima koje nosi, napunite vaša tijela uravnoteženim ciklusima i pripremite nove navike za jesen i zimu.

ulla marton

Piše: Prim. dr. sc. Ulla Marton, dr. med.
spec. ginekologije i porodiljstva
Poliklinika za ginekologiju i porodiljstvo "dr. Marton"
A. Hebranga 20, Zagreb

Powered by:

intimina logo

www.intimina.com 
https://www.instagram.com/intimina 
https://hr-hr.facebook.com/IntiminaHrvatska/ 

Reproduciranje i objavljivanje sadržaja bez pisane dozvole portala Femina.hr nije dopušteno! Licencirajte naš sadržaj.