Fina eterična ulja citrusa osim što osvježavaju katkada težak ljetni zrak, mogu vam pomoći kod putnih mučnina, herpesa, iscrpljenosti od vrućine... Istražite sve njihove krasne blagodati!

citrusi

Ljeto je, a topli zrak ponekad iscrpljuje i umara. Ne čudi stoga što u ljetnim mjesecima posežemo za hranom koja osvježava. Plodovi iz obitelj citrusa svakako su na prvom mjestu: korica limuna dodana u hladan tonik, žlica narančinog soka u marinadu za roštilj, malo ribane korice limuna ubačene u rižu, tanko narezana korica limuna pečena s ribom ili jednostavan preljev od maslinovog ulja i limunovog soka za salatu...

Suprotno samim plodovima citrusa koje ljeti obilno koristimo, eterična ulja koristimo s  oprezom jer su neka fototoksična (ne smiju se koristiti 24h prije izlaganja suncu ili odlaska u solarij) ili mogu iritirati kožu ako se koriste u velikim dozama. Ipak, uz oprez i svjesnost, ova ulja idealna su za ljetna osvježenja zbog lakoće i ugode koje potiču u nama. Pa evo nekih:

Limun (Citrus limon) je tradicionalno kultiviran i udomaćen na Mediteranu, no samonikla je biljka koja dolazi iz Indije. Spada među najčešće korištene biljke koje se koriste kao prirodni lijek. Eterično ulje limuna dobiva se tiještenjem ploda, fototoksično je, a koristi se:

Za osvježenje i dezinfekciju - u 1l hladne vode, ubacite šaku morske soli, te dodajte 1 jušnu žlicu slatkog vrhnja s 10 kapi limuna i 10 kapi paprene metvice - uronite noge, opusite se 20-tak minuta.  Ova kupka potaknut će rad jetre i probavu, rashladiti.

Skloni ste putnim mučninama? Na papirnatu maramicu kapnite 1-2 kapi limuna i udišite sve nekoliko minuta. Suhe inhalacije pravi su spas za brzo i efikasno djelovanje.

Saveznik kod herpersa - u 1 jušnu žlicu biljnog ulja badema dodajte 3 kapi limuna i 6 kapi ravensare, nanosite 3x dnevno slijedećih par dana.

Slatka naranča (Citrus sinensis) potječe iz Kine, a njezin slatki miris uveseljava i smiruje. Na papirnatu maramicu kapnite 1-2 kapi i udišite nekoliko minuta kod lupanja srca i jakog stresa.

Smanjeni apetit najčešće (podsvjesno) prati osjećaj straha, te misao da je život nesiguran. Kako bi ponovo potakli osjećaj sigurnosti, životne radosti i optimizma slatku naranču možete koristiti u masažama i kupkama. Ulje nije fototoksično.

Grejp (C. x paradisi) je najpoznatiji u tretmanima protiv celulita. Dobiva se iz usplođa, a odličan je za dezinfekciju jer ima antibakterijski i antivirusni učinak. U jednu šaku sode bikarbone ukapajte 10 kapi grejpa i 10 kapi lavande. Zatvorite u staklenu posudu i ostavite da odstoji 24h, nakon toga koristite za čišćenje površina u kuhinji i kupaonici.

Osvježavajući sprej za stopala dobro će doći u vrućim, ljetnim mjesecima. U 50ml destilirane vode dodajte 20 kapi eteričnog ulja paprene metvice i 20 kapi grejpa.

Limeta (Citrus aurantifolia) dobiva se hladnim prešanjem iz kore nezrelog ploda, a dobro je poznata gurmanima zbog svog oštrog i osvježavajućeg mirisa.

Smirujuću vodicu za ispiranje usta dobit ćete da u 20 ml destilirane vode dodajte 10 kapi eteričnog ulja kadulje ljekovite i 10 kapi limete, djeluje protuupalno.

Smiruje kod nervne iscrpljenosti, za brzi učinak udišite nekoliko minuta na papirnatoj maramici. Fototoksično ulje.

Ljeti je vrlo važno zaštiti svoju kožu. Budite pažljivi u izboru sredstava koje koristite, posebno pratite sastojke koje preparati sadrže. U ovom tekstu naveli smo samo neke tegobe na koje možemo utjecati ovim uljima, na vama je da eksperimentirate.  Za čišćenje prostora nabavite ulja manje kvalitete, a time i jeftinije.

Napomena: trudnice i dojilje ne bi trebale koristiti eterična ulja. U slučaju pitanja svakako se obratite aromaterapeutu ili ljekarniku.

Klara Benko, obiteljski aromateraput
Centar za masažu i promociju zdravlja Penso Positivo
MoFit fitness club
www.mofit.hr

Reproduciranje i objavljivanje sadržaja bez pisane dozvole portala Femina.hr nije dopušteno! Licencirajte naš sadržaj.